Menu Region

Koniec lania wody z ambony. Kazania mają być krótkie

Koniec lania wody z ambony. Kazania mają być krótkie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Grabarczyk

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Rozwlekłe, nudne i o wszystkim, tylko nie o Biblii - koniec z takimi kazaniami. Biskupi przygotują specjalne zalecenia dla duchownych dotyczące homilii.
Biskupi zebrani na synodzie postanowili, że przygotują specjalne zalecenia dla duchownych dotyczące głoszenia homilii - donosi na swym blogu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, jeden z polskich uczestników tego watykańskiego spotkania.

Jeżeli kardynałom i biskupom uda się i przeforsują zapis o skróceniu czasu homilii do 15 minut, to tureckie kazanie będziemy znali jedynie ze słownika staropolskich przysłów.


O tym, jak wiele emocji wśród uczestników synodu wzbudziła sprawa głoszenia kazań, świadczy też relacja Radia Watykańskiego. Rozgłośnia Stolicy Apostolskiej bez ogródek relacjonowała wypowiedzi uczestników synodu, którzy piętnowali gadulstwo księży, płynącą z ambon nudę, a przede wszystkim fakt, że opowieści duchownych coraz bardziej oddalają się od Biblii.

Zapowiedź powstania specjalnego dokumentu, który dyscyplinowałby kaznodziejów, z nadzieją przyjmuje przewodniczący Sekcji Homiletyków Polskich ks. prof. Wiesław Przyczyna. Zwraca uwagę, że choć zalecenia, żeby kazania wyjaśniały wiernym to, co usłyszeli podczas czytań, nie są nowe, bo pojawiały się już ponad 40 lat temu na Soborze Watykańskim II, to jednak nie były przestrzegane. Może dla tego, że nigdy też nie zostały w skodyfikowane.

Prof. Przyczyna ma nadzieję, że tym razem Watykan ostatecznie rozprawi się z gadulstwem ludzi w sutannach. Nigdy dotąd uczestnicy synodu, który jest organem doradczym papieża, nie podkreślali konieczność spisania dyrektorium generalnego homiletyki, czyli zbioru wskazówek, jak należy głosić kazania.

- Jeśli taki dokument powstanie, będzie bardziej respektowany niż luźne zalecenia, jakie od lat wysuwają homiletycy - mówi ks. prof. Przyczyna.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

kazania

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sowa (gość)  •

kiedy kazanie glosi nasz proboszcz liczba wiernuch uczestniczących we mszy zmniejsza się drastycznie.Nic z nich nie wynika ,ględzi przez 20 minut ,a na twarzach wiernych widać irytację lub totalne zniechęcenie.W czasie tegorocznych wakacji byłam na mszy w kościele przy Jedności Narodowej i potwierdzam,że tam można wyjść z przyczynkiem do rozmyślań na nadchodzący tydzień!I jeszcze jedna uwaga-lepsze relacje buduje mały kościół niż ogromny!

odpowiedzi (0)

skomentuj

kazania

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Vero (gość)  •

w koncu madrze pomyslano, zeby zrobic porzadek z gadulstwem i uprawianiem politycznych przemowien plynacych z ambon koscielnych,swiatynie nie do tego sluza,ksieza powinni wiernym prezetowac Bilie i wyjasniac nauki z niej plynace nic innego,dzisiaj ambony koscielne zamienily sie w mownice polityczne i miejsca, z ktorych plyna nudnawe gledzenia jako kazania,to zaczyna powodowac spadek wiernych przychodzacych do kosciola,wierni oczekuja od ksiedza przeslania slowa bozego i to wszystko

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zapraszam do Kołobrzegu

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biber (gość)  •

Zapraszam wszystkich, gadatliwych i mentorskich kaznodziejów, do Kołobrzegu do kościoła na ul Jedności w każdą niedzielę na 13, Franciszkanin o.Bogdan nauczy ich jak krótkie, ciekawe i pouczające może być kazanie

odpowiedzi (0)

skomentuj