Menu Region

Amerykanie zaciskają pasa przez kryzys

Amerykanie zaciskają pasa przez kryzys

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Przybyll

Prześlij Drukuj
Finansowy kryzys w Stanach Zjednoczonych nie tylko wywrócił do góry nogami Wall Street, ale odmienił również codzienne życie Amerykanów.
Zwykli mieszkańcy tego ogromnego kraju mniej teraz wydają na rozrywkę, znacznie mniej jeżdżą samochodami, bo benzyna nadal jest droga jak nigdy dotąd, wreszcie coraz mniej mówią o swoich planach wakacyjnych.

To nie są tylko odczucia amerykańskiej ulicy. Firma Unilever już w marcu tego roku, a więc kiedy giełda trzymała się jeszcze nieźle, a gospodarka nie wysyłała specjalnie niepokojących sygnałów, przebadała blisko 50 tysięcy rodzin w całych USA.

Połowa pytanych otwarcie przyznała, że znacznie zredukowała w ostatnim czasie wydatki na rozrywki, wakacje i ubrania. - Kupuję tylko na przecenach. Zakupy artykułów spożywczych robię tylko raz w tygodniu. Piorę po 8 wieczorem, kiedy prąd jest tańszy. Dom ogrzewam drewnem - wylicza 50-letnia Sandra, bezrobotna z New Jersey.

Teraz w małych sklepach odzieżowych klienci ostro targują się o ceny, a do supermarketów przychodzą uzbrojeni w plik papierów: szczegółową listę zakupów, kupony rabatowe i gazetki promocyjne.

W Michigan już co ósma rodzina korzysta z kartek na jedzenie. To jeden z 40 stanów, który w ostatnim półroczu poprosił rząd federalny o zwiększenie funduszy na ten cel. Badania rynku wskazują, że w tym roku dramatycznie spadnie sprzedaż bożonarodzeniowych prezentów.

Wielu ankietowanych Amerykanów przyznaje, że w tym roku nie obdaruje nikogo ze swoich bliskich, choć to jedna z największych tradycji w tym kraju. Ogromna sieć sklepów Wal-mart już od października kusi klientów zabawkami w cenie zaledwie dziesięciu dolarów.

I - o dziwo - nie brakuje chętnych do ich kupna. Coraz więcej absolwentów szkół średnich nie idzie na studia. Raport fundacji "America's Promise Alliance" wykazał, że taką decyzję w 50 największych miastach Stanów Zjednoczonych podjęła w zeszłym roku połowa młodzieży.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się