Menu Region

Pilnuj swoich pieniędzy na przyszłą emeryturę

Pilnuj swoich pieniędzy na przyszłą emeryturę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
1Komentarz Prześlij Drukuj
Pikująca w dół giełda sprawia, że wyniki funduszy, pomnażających nasze pieniądze na emerytury, są słabsze od spodziewanych.
Wszystkie otwarte fundusze emerytalne (OFE) osiągnęły wymagany minimalny wynik. Ale są takie, które zarobiły dla swoich członków dwukrotnie więcej od tych, które okazały się najsłabsze. Czy więc przenieść swoje pieniądze do najlepszego OFE? Dowiesz się z naszego poradnika.

Porównaj wyniki

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła 6 października, jak radziły sobie przez trzy lata otwarte fundusze emerytalne, do których obowiązkowo odprowadzamy 7,3 proc.
płacy na rękę. Nie jest źle - zarobiły dla nas średnio 12,576 proc. Są takie fundusze, które uzyskały przez trzy lata ponad 17,9 proc. zysku. I takie, które osiągnęły tylko 8,19 proc. Dla porównania - to tyle, ile dziś wynosi roczna lokata.

Uwaga! Termin!


Z tej informacji należy wyciągnąć wnioski i pamiętać, że tylko cztery razy w roku można zmieniać fundusz emerytalny na lepszy. Najbliższy termin przypada w listopadzie. To oznacza, że do 25 października br. trzeba wskazać nowy OFE. Jest więc szansa, by nasza emerytura z II filara była korzystniejsza.

Ale zbyt pochopnie nie warto podejmować decyzji, zwłaszcza że są to dane historyczne. Nawet najlepszy fundusz nie zagwarantuje, że utrzyma pozycję lidera w następnych latach swojej działalności. W okresie obecnego kryzysu zostaną obnażone prawdziwe umiejętności zarządzania portfelem. W okresie koniunktury łatwo osiągać wyniki. Gdy giełda leci w dół, sztuką jest chronić pieniądze klientów. W tym okresie topnieją wcześniej osiągnięte zyski. Kolejne podsumowanie wyników zarządzania sporządzone przez Komisję Nadzoru Finansowego pokaże, który z funduszy najlepiej radzi sobie w kryzysie.

Jakie ryzyko


Aby oszacować zalety i wady swojego OFE, musisz zwrócić szczególną uwagę na:

- wyniki osiągane dotąd przez twój fundusz,

- wysokość aktywów OFE,

- koszty, jakie poniesiesz z tytułu członkostwa.


Wyniki inwestycyjne mówią ci o tym, jak skutecznie dany fundusz pomnaża oddawaną mu w zarząd składkę. Musisz przyjrzeć się stopom zwrotu poszczególnych OFE w różnych okresach. W tym właśnie są pomocne dane Komisji Nadzoru Finansowego porównujące wyniki OFE.

Weź też pod uwagę liczbę członków i wysokość zarządzanych aktywów (pieniędzy). Nie obowiązuje przy tym zasada, że duży może więcej. Fundusze o małych aktywach są w stanie szybciej zareagować na zmiany sytuacji na rynkach finansowych niż te wielkie. Z racji małych kwot, jakimi zarządzają, wejście lub wyjście z inwestycji (czyli sprzedaż lub kupno papierów wartościowych) przez małe OFE jest znacznie prostsze. Wynika to z niewielkiej płynności polskiego rynku finansowego. To oznacza, że sprzedaż/kupno małego pakietu akcji jest zdecydowanie łatwiejsze niż pozbycie się lub nabycie dużej liczby tych papierów - bez wpływania na ich kurs czy też znajdując chętnych do transakcji.

Za to duże fundusze mogą realizować projekty inwestycyjne wymagające dużych zasobów kapitałowych i charakteryzujące się wysokim poziomem zyskowności.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

OFE

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Cyprys (gość)  •

Są takie strony jak Ranking Funduszy Emerytalnych

Ranking OFE tam można porównać wyniki. Zapisałam się ostatnio do
[url= http://www.e-rankingi.pl/ing] Fundusz Emerytalny ING [/url]. Polecam

odpowiedzi (0)

skomentuj