Menu Region

Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii

Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

AG, ab

Prześlij Drukuj
Paul Krugman został tegorocznym laureatem nagrody Nobla w ekonomii. Wyróżnienie otrzymał za "analizę wzorów handlowych i lokalizacji działalności gospodarczej".
Krugman jest twórcą tzw. Nowej Geografii Ekonomicznej, teorii wyjaśniającej min. zjawiska związane z procesem globalizacji. W 1977 roku uzyskał doktorat na Massachusetts Institute of Technology i objął profesurę na renomowanym Uniwersytecie Yale. W kolejnych latach wykładał na różnych uczelniach amerykańskich. Od 2000 roku jest profesorem na Uniwersytecie Princeton.

W swoim Curriculum Vitae, Krugerman ma również działalność polityczną.
W roku 1982 Krugman pracował jako doradca gospodarczy w administracji prezydenta Reagana. Doradzał również Billowi Clintonowi podczas kampanii prezydenckiej w 1992 r., po wygranych wyborach nie otrzymał jednak żadnego stanowiska rządowego. Krugman publikuje także własną kolumnę na łamach dziennika New York Times, w której ostro krytykuje politykę gospodarczą prezydenta Busha.

Nagroda z ekonomii nie została uwzględniona w testamencie Alfreda Nobla. Pierwszą przyznano w 1968 roku w 300. rocznicę powstania Królewskiego banku Szwecji, jej fundatora.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się