Menu Region

NBP przedstawi nowy pakiet systemu bankowego

NBP przedstawi nowy pakiet systemu bankowego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek oraz szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz mają dzisiaj rano przedstawić na specjalnej konferencji "pakiet zaufania dla polskiego systemu bankowego".
Na razie nie zdradzają szczegółów projektu. Wiadomo jednak, że jego głównym celem będzie to, by polskie banki znów nabrały do siebie wzajemnego zaufania i z powrotem zaczęły pożyczać sobie pieniądze. NBP najprawdopodobniej ogłosi więc, że zostanie gwarantem wszystkich pożyczek na rynku międzybankowym. Taka deklaracja z ust szefa NBP powinna uspokoić rynek, na którym atmosfera jest w tej chwili niezwykle nerwowa.

Bankowcy nieoficjalnie przyznają, że znacznie ograniczyli pożyczanie pieniędzy - zwłaszcza na długie terminy - innym bankom, a jeżeli już to robią, to na bardzo wysoki procent. Taka sytuacja znacznie utrudnia życie przede wszystkim kredytobiorcom, bo koszt ich kredytów jest uzależniony od stawek oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym. A te w ostatnich dniach znacznie poszły do góry. Wystarczy wspomnieć, że pod koniec ubiegłego tygodnia stawka WIBOR wahała się w okolicach 6,8 proc., podczas gdy główna stopa procentowa NBP wynosi dzisiaj 6 proc.

W sytuacji obecnego kryzysu i po zbiorowych obniżkach stóp procentowych na świecie z ubiegłego tygodnia jest raczej nieprawdopodobne, by Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu zdecydowała się na oczekiwaną wcześniej kolejną podwyżkę stóp procentowych do poziomu 6,25 proc. Tym bardziej że obniżki stóp przez banki centralne na świecie na razie nie przyniosły spodziewanych efektów.

W tym tygodniu do Sejmu powinien również trafić projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Chodzi o zmiany, które doprowadzą do tego, że Polacy będą mieli wyższe gwarancje zgromadzonych w bankach depozytów. Zgodnie z zaleceniami UE w 100 proc. będą gwarantowane oszczędności do 50 tys. euro. W ten sposób ochroną BFG zostaną objęte praktycznie wszystkie depozyty w polskich bankach.

Dzisiaj bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny w razie kłopotów jakiegoś banku wypłaca jego klientom 100 proc. wartości depozytów, gdy nie przekraczają one kwoty 1 tys. euro. Z kolei gdy ich wartość jest wyższa, a nie przekracza 22,5 tys. euro, klient dostaje tylko 90 proc. swoich oszczędności.

Zapewnienia o stabilności systemu bankowego i dodatkowe gwarancje raczej nie powstrzymają spowolnienia gospodarczego w Polsce. Już w tej chwili analitycy obniżają prognozy wzrostu PKB w Polsce w przyszłym roku z 4,8 proc. do 4 proc.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się