Menu Region

Tysiące pracowników wkrótce może trafić na bruk

Tysiące pracowników wkrótce może trafić na bruk

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

Prześlij Drukuj
Z powodu głębokiego spowolnienia gospodarczego w Europie Zachodniej polskie firmy zaczęły ograniczać produkcję i zatrudnienie, co może oznaczać, że w przyszłym roku nieznacznie wzrośnie bezrobocie.
Rząd zakładał dotąd, że stopa bezrobocia spadnie wówczas do 8,5 proc. Ekonomiści twierdzą jednak, że może to być 9,1, a nawet 9,3 proc. Czyli byłoby wyższe niż obecnie.

Według ekspertów z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" kryzys odbija się zwłaszcza na branży motoryzacyjnej, meblarskiej i budowlanej. To tu ma dojść do największych zwolnień. Tylko w przyszłym roku pracę może stracić nawet 10-15 tys.
osób. I nic dziwnego, bo wspomniane branże bardzo mocno uzależnione są od eksportu. Np. aż 94 proc. samochodów produkowanych w Polsce trafia za granicę. Koncerny motoryzacyjne muszą zaciskać pasa, bo ze względu na kryzys spadł popyt na nowe samochody w Europie Zachodniej. Podobnie jest z firmami produkującymi części samochodowe - popyt na nie spada, co oznacza, że ograniczenie produkcji jest konieczne.

Z informacji "Polski" wynika, że już od przyszłego roku szefowie Fiata, zatrudniającego dziś 5,7 tys. pracowników, przestaną im płacić za nadgodziny. Wiele wskazuje na to, że na podobny ruch zdecydują się także Opel i Toyota. Kilka dni temu Opel wstrzymał produkcję w Gliwicach. W następnej kolejności może dojść do zwolnień. - Skoro o 5-6 proc. w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku spadło zapotrzebowanie na samochody dostawcze, to firmy muszą ograniczać produkcję - mówi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się