Menu Region

Najbogatsze państwa mają plan, jak walczyć z zapaścią

Najbogatsze państwa mają plan, jak walczyć z zapaścią

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Słapek, David Smith, Dominic Rushe

Prześlij Drukuj
Świat stoi na krawędzi zapaści finansowej - to ostrzeżenie padło z ust szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Gdy ministrowie finansów G7 podjęli w sobotę próbę uspokojenia rynkowej gorączki, ogłaszając swój pięciopunktowy plan.

Dyrektor MFW Dominique Strauss-Kahn ostrzegł, że podjęte dotychczas środki nie przyniosły jeszcze zamierzonego celu w postaci stabilizacji rynków finansowych i wzmocnienia zaufania, a kolejne spadki na giełdach są bardziej niż pewne. Według MFW potrzebne będą zatem dalsze działania, jak choćby cięcia stóp procentowych.

W tym samym czasie George Bush przyjął w Białym Domu ministrów finansów siedmiu najbogatszych państw świata. - Razem znaleźliśmy się w tej sytuacji i razem przez nią przejdziemy - mówił amerykański prezydent.

Jednak zdaniem wielu ekspertów okres destabilizacji może jeszcze potrwać. Mario Draghi, prezes Banku Włoch i przewodniczący Forum Stabilności Finansowej, jest zdumiony tym, co się obecnie dzieje. Jego zdaniem bardzo trudno jest dostrzec koniec kryzysu. - Nie mam tu swojej kryształowej kuli - powiedział, dodając, że panika na giełdach wynika po części z psychologii dużych inwestorów na całym świecie.

W niedzielę do Paryża na spotkanie szefów państw i rządów strefy euro udał się brytyjski premier. Gordon Brown zachęcał przywódców do naśladowania brytyjskiego programu ratowania banków i przyjęcia planu ogólnoeuropejskiego. Miałby polegać nie tylko na dofinansowaniu banków, ale także na przejmowaniu przez państwa części ich udziałów. - Podjęliśmy działania zmierzające do wsparcia naszych banków w Wielkiej Brytanii, ale to nie wystarczy. Wydarzenia minionego tygodnia pokazały, że mamy do czynienia z kryzysem globalnym i wymaga on rozwiązań globalnych - mówił w Paryżu brytyjski premier.

Wczoraj wieczorem ustalono, że poszczególne państwa będą gwarantami średnioterminowych pożyczek udzielanych sobie wzajemnie przez prywatne banki. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział też po zakończeniu szczytu, że Niemcy, Francja, Włochy "i inne kraje" przedstawią w poniedziałek po południu szczegóły własnych planów ratunkowych.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się