Mniejszość polska na Litwie będzie reprezentowana w...

  Mniejszość polska na Litwie będzie reprezentowana w parlamencie

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Jak ustaliło Polskie Radio, szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zdobył ponad połowę głosów w jednomandatowym okręgu wileńsko-sołecznickim i wywalczył mandat do Sejmu.
  Ponadto, z pierwszych danych wynika, że do drugiej tury w swoich okręgach przeszło trzech innych polskich polityków. Są to: Józef Narkiewicz w okręgu wileńsko-trockim, szef Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz w okręgu szyrwińsko-wileńskim oraz Tadeusz Andrzejewski w okręgu Nowa Wilejka. Druga tura odbędzie się 26 października.

  Wciąż nie wiadomo, czy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przekroczy próg pięciu procent, który jest wymagany do otrzymania mandatów do Sejmu z listy krajowej.
  Po przeliczeniu głosów z blisko połowy obwodowych komisji wyborczych, polska partia była minimalnie nad progiem wyborczym. Jeśli Polacy utrzymają taki wynik, będą mieli co najmniej pięcioro posłów.

  Z list krajowych wchodzi do Sejmu 70 osób, z jednomandatowych okręgów - 71. Pewni wejścia do parlamentu są już konserwatyści, Partia Odrodzenia Narodowego, Porządek i Sprawiedliwość Rolandasa Paksasa, Partia Pracy Wiktora Uspaskicha oraz socjaldemokraci.

  Frekwencja w skali kraju wyniosła ponad 47 procent. Jeśli zostanie potwierdzona, wówczas za nieważne zostanie uznane referendum w sprawie przyszłości elektrowni atomowej w Ignalinie. Wymagana była co najmniej 50-procentowa frekwencja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo