Menu Region

Mniejszość polska na Litwie będzie reprezentowana w...

Mniejszość polska na Litwie będzie reprezentowana w parlamencie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Jak ustaliło Polskie Radio, szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zdobył ponad połowę głosów w jednomandatowym okręgu wileńsko-sołecznickim i wywalczył mandat do Sejmu.
Ponadto, z pierwszych danych wynika, że do drugiej tury w swoich okręgach przeszło trzech innych polskich polityków. Są to: Józef Narkiewicz w okręgu wileńsko-trockim, szef Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz w okręgu szyrwińsko-wileńskim oraz Tadeusz Andrzejewski w okręgu Nowa Wilejka. Druga tura odbędzie się 26 października.

Wciąż nie wiadomo, czy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przekroczy próg pięciu procent, który jest wymagany do otrzymania mandatów do Sejmu z listy krajowej.
Po przeliczeniu głosów z blisko połowy obwodowych komisji wyborczych, polska partia była minimalnie nad progiem wyborczym. Jeśli Polacy utrzymają taki wynik, będą mieli co najmniej pięcioro posłów.

Z list krajowych wchodzi do Sejmu 70 osób, z jednomandatowych okręgów - 71. Pewni wejścia do parlamentu są już konserwatyści, Partia Odrodzenia Narodowego, Porządek i Sprawiedliwość Rolandasa Paksasa, Partia Pracy Wiktora Uspaskicha oraz socjaldemokraci.

Frekwencja w skali kraju wyniosła ponad 47 procent. Jeśli zostanie potwierdzona, wówczas za nieważne zostanie uznane referendum w sprawie przyszłości elektrowni atomowej w Ignalinie. Wymagana była co najmniej 50-procentowa frekwencja.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się