Menu Region

Benzyna na stacjach już wkrótce po 4 zł za litr

Benzyna na stacjach już wkrótce po 4 zł za litr

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Ropa naftowa tanieje. W piątek notowania spadły już poniżej 80 dol. za baryłkę. Za tym powinny pójść obniżki cen paliw na polskich stacjach.
Na początku ubiegłego tygodnia średnia cena litra benzyny 95 wynosiła 4,35 zł, a oleju napędowego - 4,27 zł - wynika z zestawień firmy e-petrol. W tym tygodniu może być około 5 gr taniej. A jeśli nadal sytuacja będzie się tak rozwijała, niebawem te paliwa na najtańszych stacjach będziemy mogli kupować już po 4 zł. Pisaliśmy o tym 17 września.

Oczywiście, jak zaznaczają analitycy, wszystko zależy także od kursu złotego do dolara. W końcu ubiegłego tygodnia złoty znacznie się osłabił. Jednak - według ekspertów - było to krótkotrwałe. W najbliższych dniach nasza waluta powinna się umocnić.

Według Urszuli Cieślak z Refleksu, firmy, która monitoruje rynek paliw, zawirowania na giełdach nie pozostają bez wpływu na rynek ropy. - Obawy, że pogłębiający się kryzys finansowy będzie wpływał na dalsze spowolnienie gospodarcze i spadek popytu na ropę, pociągnęły w ostatnich tygodniach ceny surowca w dół - mówi Urszula Cieślak.

Dodatkowo Międzynarodowa Agencja Energii w swoim najnowszym raporcie zrewidowała w dół prognozy popytu na ropę w 2009 roku o 440 tys. baryłek (do poziomu 87,2 mln baryłek). Nastrojów na rynkach nie zdołała poprawić decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych przez banki centralne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Szwajcarii, Szwecji i Europejski Bank Centralny. Stanowiła ona jedynie krótkotrwały impuls do wyhamowania skali spadków na giełdach surowcowych.

Spadek cen ropy niepokoi już państwa OPEC. Kraje te swoje tegoroczne budżety w znacznej mierze oparły na zwyżkującej cenie ropy. Mają znacznie zawyżone wydatki. W najgorszej sytuacji jest Iran i Wenezuela, które w największym stopniu uzależniły tegoroczne dochody od wpływów z eksportu czarnego złota.

Te kraje wymusiły na OPEC zorganizowanie spotkania 18 listopada. Dotyczyć oczywiście będzie ewentualnego zmniejszenia wydobycia, które być może zatrzyma spadające ceny surowca. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, kraje eksportujące ropę czekają ciężkie czasy.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy ropa staniała już o ponad 70 dol. za baryłkę, czyli od szczytu ustanowionego w lipcu na poziomie 147 dol. To największy spadek cen tego surowca w historii w tak krótkim czasie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się