Menu Region

Dziś szczyt finansowy w Paryżu

Dziś szczyt finansowy w Paryżu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Premier Gordon Brown udaje się dzisiaj do Paryża na europejski szczyt finansowy. Zaprezentuje na nim zalety brytyjskiego programu ratowania banków strefy funta szterlinga i zaproponuje, aby podobny program przyjęto w strefie euro.
Zaproszenie Gordona Browna przez francuskiego prezydenta na szczyt strefy euro ma bezprecedensowy charakter, bowiem Wielka Brytania jest zdecydowanie przeciwna przyjęciu wspólnej waluty Unii Europejskiej. Mimo to Nicolas Sarkozy widzi w rozwiązaniach brytyjskich model możliwy do przyjęcia przez inne kraje Unii.

W Paryżu Gordon Brown spotka się najpierw z prezydentem Sarkozym, przewodniczącym Komisji Europejskiej Manuelem Barroso i prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichetem. Po tych wstępnych konsultacjach zaprezentuje brytyjski program 15 przywódcom krajów strefy euro.

Gordon Brown zapowiedział, że będzie ich namawiał do przyjęcia ogólnoeuropejskiego planu dokapitalizowania banków oraz udzielenia gwarancji wkładów. W opinii rzecznika Downing Street paryska narada jest spotkaniem ostatniej szansy zanim banki i giełdy otworzą się w poniedziałek rano.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się