Uważajcie na Słońce. Może uczulić [OBJAWY, LECZENIE]

  Uważajcie na Słońce. Może uczulić [OBJAWY, LECZENIE]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  1/8
  przejdź do galerii

  ©arc

  Opalanie nie zawsze może się dobrze skończyć dla naszej skóry. Chodzi nie tylko o poparzenia, ale reakcje alergiczne. Dr. n. med. Agata Filipowska – Grońska – specjalista dermatolog – wenerolog ze szpitala specjalistycznego w Zabrzu wyjaśnia kogo może uczulić Słońce i jakie są objawy alergii słonecznej.
  Uczulenie słoneczne często dotyczy osób, które już są uczulone na jakieś inne alergeny. Jednak wcale to nie oznacza, że reakcja alergiczna może nie wystąpić u osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym problemu.

  –Może to zależeć o odpowiedzi immunologicznej w danym momencie. Jeśli bariera naskórkowa i cała sieć immunologiczna w skórze jest osłabiona, to wtedy dochodzi do takiej alergizacji– wyjaśnia dr. n. med. Agata Filipowska – Grońska – specjalista dermatolog – wenerolog ze szpitala specjalistycznego w Zabrzu.

  Narażone na uczulenie słoneczne są przede wszystkim osoby mające jasną karnację.

  Uczulenie słoneczne może wystąpić na skutek nieprawidłowej i długotrwałej ekspozycji na Słońcu. Najczęściej reakcja alergiczna występuje na skórze dekoltu, ramion, twarzy, szyi. –Ale może też obejmować całe ciało – dodaje pani doktor.

  Objawem takiej reakcji alergicznej jest m.in. rumień, jednolite zaczerwienienie na naszej skórze. Dr Agata Filipowska – Grońska dodaje również, że rumieniowi może towarzyszyć obrzęk i mogą pojawić się bąble. Objawem są też gródki wysiękowe ze świądem.

  Kiedy już wystąpi u nas takie uczulenie, powinniśmy zastosować dermoprotektor. –Można zażyć też wapno lub, jeśli ktoś ma, leki przeciwhistaminowe, które są również dostępne bez recepty – dodaje pani doktor. Oczywiście powinniśmy zgłosić się do dermatologa, który właściwie oceni zmiany na naszej skórze.

  Poza tym, gdy uczulenie już się pojawi, możemy zapomnieć o dalszym opalaniu. Zakrycie miejsc, gdzie wystąpiły zmiany może okazać się niewystarczające. –Skóra na skutek wtórej alergizacji, nawet tam, gdzie nie jest eksponowana na promienie UV, może zareagować nadwrażliwością – dodaje dermatolog.

  Jak zatem zapobiegać takim uczuleniom? Po pierwsze powinniśmy stosować kremy z filtrami UV, powinniśmy też pamiętać o nakryciu głowy, która ochroni też naszą twarz. Rozwiązaniem też jest przebywanie w półcieniu albo unikanie godzin o największym nasłonecznieniu, czyli między godz. 11 do 15.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żałosne

  Janina Kubek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Gródki mogą wystąpić na skórze? Gródki????
  A może chodzi o ogródki?
  No taki artykuł to mjut po prostu. Umiecie pisać tylko o wydażeniach religijnych, wtedy się przykładacie do roboty.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo