Menu Region

Fragment muru Stoczni Gdańskiej trafi przed Bundestag

Fragment muru Stoczni Gdańskiej trafi przed Bundestag

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Fragment muru Stoczni Gdańskiej trafi przed siedzibę Bundestagu w Berlinie, by upamiętnić zasługi Solidarności. Między innymi o tym rozmawiali dziś w Gdańsku prezydent Bundestagu Norbert Lammert i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Takie upamiętnienie Solidarności ma być elementem przyszłorocznych obchodów 20-lecia zmiany ustroju w Polsce i wyborów z 4 czerwca 1989 roku.
Jak mówił dziś Norbert Lammert, już dawno zdecydowano, że przed Bundestagiem znajdzie się tablica upamiętniająca Solidarność-teraz pojawił się jednak nowy pomysł - aby oryginalny fragment muru gdańskiej stoczni stanął w Berlinie jako symbol ciągu zdarzeń, które doprowadziły do upadku muru berlińskiego.

Szczegóły uzgodnione zostaną podczas wspólnej konferencji prezydium polskiego sejmu i niemieckiego Bundestagu w Krzyżowej 23 i 24 listopada.


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski mówił natomiast, że wspólne obchody rocznicy ustrojowych przemian mają podkreślić podobieństwa historii Polski i Niemiec i zakończyć spory o to co dla Europy stało się przełomem - narodziny Solidarności czy upadek muru berlińskiego. Lepiej nie toczyć sporów, a wskazać na wspólnotę losów i rolę polskiej Solidarności - podkreślił marszałek Sejmu.

Norbert Lammert i Bronisław Komorowski spotkali się także z dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności, ojcem Maciejem Ziębą. Wcześniej złożyli kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się