Menu Region

80 lat temu urodził się Bronisław Geremek

80 lat temu urodził się Bronisław Geremek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
80 lat temu urodził się Bronisław Geremek

Bronisław Geremek (© ADAM WARZAWA)

We wtorek przypada 80. rocznica urodzin Bronisława Geremka. Był jednym z najwybitniejszych polityków Europy, a jednocześnie niesłychanie ciepłym człowiekiem - wspomina prof. Geremka szef Fundacji Batorego Aleksander Smolar.
Smolar, który - jak przyznał w rozmowie z PAP-em - przyjaźnił się z prof. Geremkiem, podkreślił, że był on jednym z najwybitniejszych polityków europejskich. "Tak zresztą był traktowany, kiedy jeszcze żył i tak był żegnany przez bardzo wielu polityków zarówno bliskich mu ideowo, jak i mu przeciwnych" - dodał.

Czytaj również: Syndrom autostradowy zabił profesora Bronisława Geremka


Smolar wspominał, że prof. Geremek był "permanentnie aktywny zarówno jako polityk, jak również jako intelektualista". "Europa była jego pasją i tematem intelektualnych i politycznych działań, zarówno w PE, gdzie był niewątpliwie najwybitniejszym politykiem nie tylko z Polski, ale za całego naszego regionu" - powiedział.


"Jednocześnie - zaznaczył Smolar - był niesłychanie czarującym i bezpośrednim człowiekiem mimo stereotypu formułowanego często przez wielu wrogów. - Geremek był niesłychanie ciepłym, bliskim, pełnym poczucia humoru człowiekiem, który wszędzie był szanowany i ogromnie lubiany".

Czytaj również: Galeria: pogrzeb prof. Bronisława Geremka

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, który był współpracownikiem prof. Geremka, ocenił w rozmowie z PAP, że wpływ profesora na polską politykę zagraniczną nadal jest bardzo odczuwalny. "Kierunki, które wyznaczał wspólnie z Krzysztofem Skubiszewskim (ministrem spraw zagranicznych w latach 1989-1993 - PAP), nadal są najważniejsze w polskiej polityce zagranicznej" - powiedział Dowgielewicz.

Jak dodał, Geremkowi zależało na aktywnej roli Polski w Unii Europejskiej. "Żałuję, że nie mógł brać udziału w pierwszej polskiej prezydencji, ale myślę, że w dużej mierze to, co się dzieje w polskiej polityce europejskiej, odpowiada jego ideom i pomysłom" - uważa Dowgielewicz.

Czytaj również: "Nasz Dziennik": Bronisław Geremek był tajnym współpracownikiem SB

"Bronisław Geremek był politykiem, który starał się w Polsce budować porozumienie i który często działał wbrew stereotypom. Myślę, że obecnie w polskiej polityce potrzebujemy więcej takiego otwartego podejścia do przeciwników" - podsumował minister ds. europejskich.

Geremek urodził się 6 marca 1932 r. w Warszawie. Był opozycjonistą w PRL, posłem na Sejm, szefem MSZ w latach 1997-2000, europarlamentarzystą.

W wieku ośmiu lat wraz z całą rodziną trafił do warszawskiego getta, skąd w 1943 r. uciekł. W 1954 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1956-58 odbył studia podyplomowe w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W 1989 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym.

Czytaj również: Bronisław Geremek w wielu sprawach miał rację

W latach 1950-68 był członkiem PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

W latach 70. Geremek był jedną z czołowych postaci polskiej opozycji demokratycznej. Od 1980 r. był członkiem NSZZ "S", ekspertem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., a potem doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "S" i Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "S" w Gdańsku.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się