Menu Region

Złoty mocno traci. NBP mu nie pomaga

Złoty mocno traci. NBP mu nie pomaga

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka, Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Polski złoty gwałtownie traci na wartości. Inwestorzy zagraniczni w obawie o zaostrzenie się kryzysu finansowego na świecie szybko pozbywają się walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Tylko w ciągu tygodnia złoty osłabił się o ponad 6 proc. Internauci za ten spadek kursu obwiniają rząd.

Fatalnie rozpoczęły się wczoraj notowania polskiej waluty, która w jednej chwili straciła aż 15 groszy w stosunku zarówno do euro, jak i dolara. Powodem tak dużego wahnięcia były plotki o tym, że węgierski bank OTP, największy w naszym regionie Europy, jest zagrożony upadłością.

Przypomnijmy, spółka che wejść na warszawską giełdę, wymieniana jest też jako partner do fuzji z PKO BP.

Problemy OTP oznaczałyby, że kryzys finansowy z całą swoją siłą rozlał się również na kraje naszego regionu. To spowodowało niepokój wśród inwestorów, którzy gwałtownie zaczęli pozbywać się zarówno węgierskiego forinta, jak również złotego. - Polskiej waluty pozbywały się przede wszystkim fundusze z USA i Europy Zachodniej, które w obliczu kryzysu wolą wracać do rodzimych aktywów - mówi Marek Rogalski, główny analityk DM First International Traders.

Gwałtowne osłabienie złotego zmusiło nawet NBP do wydania lakonicznego komunikatu, że osłabienie naszej waluty nie ma podstaw w fundamentach polskiej gospodarki, a nasz system bankowy jest stabilny.

Trendowi spadkowemu poddały się również waluty innych krajów naszego regionu. Rumuńska leja spadła do poziomu najniższego od czterech lat. Zmusiło to rumuński bank centralny do przeprowadzenia interwencji na rynku i sprzedaży 40 mln euro. Plotki o kłopotach OTP zdementował węgierski rząd i sam zarząd banku. Po tych komunikatach złoty się ustabilizował i zaczął odrabiać straty.

W ostatnim tygodniu złoty osłabił się już do euro i dolara aż o 6 proc. Oprócz paniki na rynku wpływ na spadek jego kursu może mieć również fakt, że kolejna podwyżka stóp procentowych w Polsce w tym roku jest już nierealna. A tym co działało na silne umocnienie złotego w ostatnim roku były właśnie kolejne podwyżki stóp procentowych - aż do poziomu 6 proc.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się