Menu Region

Złoto i dzieła sztuki to dobry sposób na światową recesję

Złoto i dzieła sztuki to dobry sposób na światową recesję

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stańczyk

1Komentarz Prześlij Drukuj
W magazynach mennicy państwowej zostały już tylko resztki złota. Polacy chętnie kupują obligacje i zakładają lokaty bankowe.
Kryzys finansowy, który jak rak toczy instytucje finansowe Stanów Zjednoczonych i Europy, sprawił, że Polacy w obawie przed utratą swoich pieniędzy zaczęli szukać alternatywnych form oszczędzania.

Oczy inwestorów przykuwają szlachetne kruszce. Efekt? Firmy handlujące złotem nie nadążają z realizacją zamówień na zakup złotych sztabek, a magazyny Mennicy Państwowej świecą pustkami.
- Na całym świecie popyt na złoto skoczył kilkakrotnie, podobnie i u nas. Rozeszły się już cięższe sztabki, została tylko drobnica, a i jej jest niewiele - mówi "Polsce" Piotr Leśniewski z Mennicy Państwowej.

Zamówienia są składane hurtowo. Wczoraj klient kupił jednorazowo 10 kg złota. Ale rekord padł kilka dni temu, kiedy jeden inwestor kupił 50 kg kruszcu za 1,5 mln dol. Mennica przyjmuje zamówienia na zakup złota z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Podobnie sytuacja wygląda w firmach handlujących kruszcem.

- Chętnych na kupno złota nigdy nie brakuje, ale teraz zamówienia napływają non stop. Rozchodzi się dosłownie wszystko, i sztaby, i monety - mówi nam Renata Pawełkiewicz, dyrektor firmy Inwestycje Alternatywne Profit, największego w Polsce pośrednika w obrocie złotem dewizowym.

W piątek na światowych giełdach za uncję złota płacono 918 dol., o ponad 20 proc. więcej niż przed miesiącem. W skali dwóch lat zarobek na złocie sięga już 60 proc. Zdaniem ekspertów cena kruszcu wkrótce może przekroczyć magiczną barierę tysiąca dolarów.

- To już zasada, że złoto ma się dobrze w złych czasach, a jego wartość podczas kryzysu wzrasta. Taki mechanizm działa i tym razem. Nie byłbym zdziwiony, gdyby cena doszła do tysiąca dolarów za uncję - powiedział "Polsce" analityk Open Finance Mateusz Ostrowski.

Polacy, którym widmo kryzysu zajrzało w oczy, coraz chętniej oszczędzają też na lokatach bankowych i obligacjach Skarbu Państwa. Tylko w pierwszych dniach października sprzedaż obligacji skoczyła ponad czterokrotnie.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

złoto

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cynik (gość)  •

na dzień dzisiejszy już się jest 150 zielonych na uncji w plecy - odbrze posłuchać doradców ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj