Menu Region

Sondaż "Polski": Mamy już kryzys, tymczasem rząd śpi

Sondaż "Polski": Mamy już kryzys, tymczasem rząd śpi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Świetlik

4Komentarze Prześlij Drukuj
Rząd nic nie zrobił, albo zrobił niewiele, by zapobiegać skutkom kryzysu. Przede wszystkim powinien czym prędzej zabezpieczyć nasze oszczędności w bankach - tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Polski".
Tymczasem liczymy na siebie. Czekają nas ciężkie czasy, ale jakoś sobie poradzimy. Tak uważa dziś większość Polaków - takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Polski" przez instytut ARC Rynek i Opinia.

Gabinet Donalda Tuska, choć tak mocny w sondażach popularności, w obliczu kryzysu Polaków zawodzi. "Nie widzę żadnych konkretnych działań w tej sprawie" - to była najczęstsza odpowiedź (40 proc.), której udzielali ankietowani.


Niemal tyle samo badanych uważa, że rząd PO coś zrobił w tej sprawie, ale to wciąż zdecydowanie za mało. W sumie czterech na pięciu Polaków uważa, że rządzący sprawę zaniedbali - wynika z badania.

O co premier i jego ministrowie z szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim na czele powinni zadbać w pierwszej kolejności? Prawie siedmiu na dziesięciu ankietowanych uważa, że bezpieczeństwo środków złożonych na lokatach bankowych powinno zostać zagwarantowane przez państwo.

Argumenty ekonomistów i polityków, że globalny kryzys jeszcze nad Wisłę nie zawędrował i że nie grozi nam w przyszłości, trafiły w próżnię. Polacy nie tylko są przekonani, że kryzys do nas wkrótce dotrze, ale już zaczynają dostrzegać jego objawy. Jedna trzecia badanych przez ARC Rynek i Opinia uważa, że już tu jest. Kolejnych 42 proc. sądzi, że kryzys przyjdzie do nas z Zachodu w tym albo najpóźniej w przyszłym roku.

Polacy uważają, że na ich oczach następuje przełom, po którym nasze życie - przynajmniej na jakiś czas - będzie zdecydowanie trudniejsze. Że czasy prosperity, szybkiego wzrostu gospodarczego, beztroskiej konsumpcji i kolosalnych zysków na giełdach skończyły się nie tylko na Zachodzie, ale i u nas. Prawie wszyscy badani są przekonani, że wzrosną ceny produktów i usług. Tak uważa 83 proc. ankietowanych.

Także większość badanych, bo ponad 72 proc., prognozuje, że od teraz trudniej będzie uzyskać kredyt w banku. To ostatnie zresztą pokrywa się z deklaracjami przedstawicieli świata finansowego i globalnym trendem.

Kolejne przewidywania są jeszcze mniej optymistyczne. Zdaniem trzech czwartych ankietowanych spadkowi wynagrodzeń i upadkowi wielu firm ma towarzyszyć odbieranie mieszkań przez banki od niewypłacalnych dłużników. Aż 57 proc. badanych nie wyklucza zamieszek społecznych. Także co drugi z nas uważa, że będziemy w Polsce świadkami plajtowania rodzimych banków, tak jak było to w Stanach Zjednoczonych.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

sondaż a rada gabinetowa

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mohacz (gość)  •

Premier Tusk jest liberałem. Liberałowie zaś ponoszą winę za obecny krach finansowy.Nic dziwnego żę Premier umyka przed radą gabinetową. Polscy liberałowie uchwalają budżet Państwa Polskiego który już przed uchwaleniem bierze w łeb. A my Rodacy ? musimy sami dawać sobie radę ..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Donek, ty jesteś mały pionek...

+7 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lop (gość)  •

,,policzmy głosy''.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kryzys

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kawon (gość)  •

Mamy g... a nie kryzys p redaktorze,przestańcie pier....,od dziennikarzy wymagamy bardziej analitycznych umysłów a wy myślicie tylko !!! o sensacji WSTYD

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak zwykle, ble, ble.

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szkoda (gość)  •

Taki komentarz, jaki autor.

odpowiedzi (0)

skomentuj