Menu Region

Sadowski: Polsce nie grozi krach

Sadowski: Polsce nie grozi krach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha uważa, że polskim instytucjom finansowym nie grozi krach. Ekonomista powiedział, że nasze banki nie były zaangażowane w hazard finansowy uprawiany przez niektóre instytucje finansowe Ameryki i Europy i dlatego ich klienci mogą spać spokojnie.
Sadowski tłumaczy, że problemy europejskich banków nie mają przełożenia na banki należące do tych samych właścicieli w Polsce. Placówki te są bowiem spółkami prawa handlowego polskiego i nic im nie zagraża. Zdaniem ekonomisty, w najgorszym wypadku zostaną one sprzedane przez swojego zagranicznego właściciela, co dla polskiego klienta będzie oznaczać jedynie zmianę szyldu.

Andrzej Sadowski powiedział, że polskie depozyty bankowe są chronione do określonej kwoty, natomiast banki europejskie dopiero taką ochronę wprowadzają.
Ekspert Centrum im. Adama Smitha dodał, że nie należy spodziewać się również załamania na rynku kredytów hipotecznych. Ekonomista przypomniał, że w Polsce banki miały bardziej rygorystyczne zasady udzielania kredytów niż w Stanach Zjednoczonych.

Rozmówca Radia Podlasie stwierdził, że w obliczu światowego kryzysu regulacje polskiego systemu bankowego finansowego spełniły swoją rolę. Zauważył jednak, że jeżeli fala spowolnienia gospodarczego dotrze do Polski, same regulacje nie wystarczą. Andrzej Sadowski powiedział, że wtedy politycy będą musieli podjąć decyzje ożywiające gospodarkę.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się