Menu Region

Porozumienie nuklearne między Indiami i Stanami...

Porozumienie nuklearne między Indiami i Stanami Zjednoczonymi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Szef indyjskiej dyplomacji Pranab Mukherjee podpisze dzisiaj w Waszyngtonie ostateczne porozumienie pomiędzy Indiami i USA w sprawie cywilnej współpracy w sferze nuklearnej.
Porozumienie pozwoli na rozpoczęcie handlu technologiami jądrowymi pomiędzy obu krajami.
Ceremonia podpisania porozumienia przez Pranaba Mukerdżi oraz Condoleezzę Rice zakończy kilkuletni proces wypracowywania zasad zakończenia izolacji Indii w sferze nuklearnej oraz handlu technologiami jądrowymi z tym krajem.

Porozumienie pozwoli na rozwinięcie współpracy jądrowej Indii z partnerami amerykańskimi, a także z innymi krajami dysponującymi technologiami nuklearnymi.


Indie, które nie podpisały traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, w której posiadanie weszły w latach dziewięćdziesiątych, objęte były embargiem w sferze handlu materiałami rozszczepialnymi i technologiami jądrowymi. Według Hindusów wejście w życie porozumienia pozwoli na dynamiczny rozwój energetyki jądrowej w Indiach i przyczyni się do zmniejszenia deficytu energii w tym kraju.

Szacunki przedstawiane przez Hindusów mówią, iż w ciągu najbliższych 15 lat na rozwój jądrowego sektora energetycznego Indie przeznaczą około 40 miliardów dolarów. O dostęp do kontraktów starają się nie tylko Amerykanie, ale także Francuzi, Japończycy, Australijczycy oraz obecni na rynku indyjskim od dawna Rosjanie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się