Menu Region

Sprawdź, o ile wzrosną mandaty za wykroczenia

Sprawdź, o ile wzrosną mandaty za wykroczenia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Pawlikowski

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Koniec dyskusji z drogówką. Równe 500 złotych za parkowanie na miejscach dla inwalidów, tyle samo za przejechanie na czerwonym świetle.
To tylko niektóre z nowych stawek mandatów umieszczonych w taryfikatorze, który zacznie obowiązywać najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.

Projekt zmian przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji czeka już tylko na podpis Donalda Tuska.

- W przyszłym tygodniu opublikowany na naszej stronie internetowej projekt powinien trafić na biurko premiera. W 14 dni od momentu podpisania nowe stawki wejdą w życie - tłumaczy Wioletta Paprocka, rzeczniczka MSWiA.

Jeśli premier Donald Tusk podpisze projekt ustawy w przyszłym tygodniu (co jest właściwie pewne), wyższe mandaty zaczniemy płacić jeszcze w październiku.

Jak tłumaczą policjanci z drogówki, zaostrzenie kar ma wymusić respektowanie łamanych przepisów. Plagą jest chociażby parkowanie na kopertach dla niepełnosprawnych, zwłaszcza na zatłoczonych parkingach przed hipermarketami. Po zmianach kierowcy za to wykroczenie zapłacą aż 500 zł.

Tyle samo przyjdzie nam płacić za przejeżdżanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Obecnie policjanci mogą ukarać nas za to mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Po zmianie skończy się targowanie kierowców z policjantami, a stawka będzie jedna- maksymalna.

Resort spraw wewnętrznych wyszedł z założenia, że tylko wysokie mandaty są w stanie zmusić kierowców do respektowania prawa. Z takim podejściem zgadza się Lech Łaszyński nadzorujący egzaminatorów w gdańskim Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego.

- Podniesienie stawek zdyscyplinuje kierowców i przyniesie wymierny skutek. W ogóle jestem za tym, aby kary były jeszcze wyższe - komentuje Łaszyński. Więcej za niektóre wykroczenia płacić będą kierowcy, ale już niekoniecznie piesi. Za przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle zamiast 250 złotych pieszy zapłaci tylko 100 złotych.

Bez zmian pozostaną na razie, stawki za przekraczanie prędkości. Ale jak dowiedzieliśmy się w Komendzie Głównej, prace nad zmianą taryfikatora także i w tym zakresie trwają. Kary za prędkość mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Wniosek jest jeden: portfele kierowców mogą znacznie schudnąć.

***

Ile i za co będziemy płacić

Oto wybrane wykroczenia i wysokość kar za nie:

200 zł - jazda w tunelu bez świateł, bez względu na porę doby
200 zł - jazda bez włączonych świateł mijania w nocy, a 100 zł za jazdę bez świateł w dzień
250 zł - nieustąpienie pierwszeństwa tramwajowi
200 zł - korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego
150 zł - przewożenie dziecka bez fotelika oraz w foteliku ustawionym tyłem na przednim siedzeniu auta wyposażonego w poduszki powietrzne
200 zł - za uniemożliwienie włączenia się do ruchu pojazdowi komunikacji miejskiej 100 zł - niezachowanie pięciometrowego odstępu od innego pojazdu w tunelu 50 -250 zł - gdy kierowca nie ma przy sobie dokumentu wymaganego przy prowadzeniu pojazdu (np. dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy etc.). 100 zł - dla pieszego, który przechodzi przez ulicę na czerwonym swietle
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Chciałbym to zobaczyć

+21 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kami  •

Cytat:
Najczęściej nieszanowanymi znakami są obecnie zakaz wjazdu i zakazy parkowania.


To dlatego, że zakazy parkowania są po prostu stawiane w niewłaściwych miejscach... :D

odpowiedzi (0)

skomentuj

Chciałbym to zobaczyć

+21 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jacek zarazek (gość)  •

Chciałbym zobaczyć te mandaty za przejeżdżanie na czerwonym siwtle. To jest po prostu plaga w tej chwili, a żadnej policji nie widać. Poza tym, z przedstawionego wykazu widać, że nadal nie będzie karane nieprzestrzeganie znaków. Najczęściej nieszanowanymi znakami są obecnie zakaz wjazdu i zakazy parkowania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

miejsce dla inwalidow

+18 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

policjant (gość)  •

ludzie nie dajcie sie oglupiac. miejsce dla inwalidow pod super marketem to teren prywatny ( droga wewnetrzna ) ani policja ani straz miejska nie maja prawa tam wystawic mandatu !!

odpowiedzi (0)

skomentuj