Menu Region

Polacy nie będą musieli oddawać domów Niemcom

Polacy nie będą musieli oddawać domów Niemcom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

Prześlij Drukuj
Nasz kraj nie musi zwracać majątków i domów Niemcom, którzy tuż po II wojnie światowej zostali przesiedleni z terenów obecnej Polski.
Niemcy nie mogą też domagać się żadnych odszkodowań. Tak zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, który odrzucił właśnie skargę Powiernictwa Pruskiego żądającego od nas powojennych reperacji.

Decyzja o niedopuszczalności skargi zapadła we wtorek na niejawnym posiedzeniu, ale dopiero wczoraj ta ważna informacja ujrzała światło dzienne.

- Brawo, brawo, brawo. Trybunał trafił w samo sedno.
Trudno mieć pretensje do Polski za to, że Niemcy porzucili swoje majątki i uciekli przed Armią Czerwoną - komentuje adwokat Roman Nowosielski, który reprezentuje m.in. polską ofiarę wojny w procesie przeciwko niemieckiemu rządowi.

Cieszy się też Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które broniło Polski w Strasburgu. - Decyzja jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. Nie mieliśmy wątpliwości, że będzie taki werdykt - stwierdza rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Co ważne, taki wyrok ucieszył też niemieckie MSZ, które podkreśla, że potwierdza on stanowisko rządu RFN od lat dystansującego się od takich roszczeń wobec Polski. Minister spraw zagranicznych Frank Walter Steinmeier podkreśla, że pomiędzy naszymi krajami nie ma otwartych spraw majątkowych związanych z II wojną światową.

Odszkodowania za przejęte do 1947 r. majątki domagało się ponad dwudziestu Niemców. W Strasburgu reprezentowało ich Powiernictwo Pruskie założone w 2000 r. przez członków ziomkostw Ślązaków i Prusaków. W radzie nadzorczej Powiernictwa przez jakiś czas zasiadał Rudi Pawełka, niemiecki polityk pochodzący ze Śląska. Sprawa roszczeń trafiła do Strasburga w 2006 r. Zarzucono Polsce, że powojennymi deportacjami naruszyła prawa człowieka. Kolejne argumenty to dyskryminacja i zabranie własności.

Prawnicy mówili, że nie mają one szans powodzenia. Potwierdził to we wtorek Trybunał, który uznał, że skarga jest bezpodstawna. Dlaczego?

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się