Menu Region

Literacki Nobel dla Francuza Le Clézio

Literacki Nobel dla Francuza Le Clézio

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Świrkowicz

Prześlij Drukuj
Nie Philip Roth, nie Amos Oz, ale mało znany nad Wisłą Francuz Jean-Marie Gustave Le Clézio odbierze 10 grudnia w Sztokholmie budzący błysk w oku każdego literata złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla i czek na 10 mln koron.
Wczoraj punktualnie o 13 nobliwi członkowie Akademii Szwedzkiej właśnie jemu przyznali najbardziej prestiżowe z literackich trofeów. Werdykt słynących z kontrowersyjnych decyzji akademików nie był jednak aż takim zaskoczeniem, jakim mógłby się wydawać w słabo obeznanej ze spuścizną pisarza Polsce.
W rodzinnej Francji 68-letni Jean-Marie Gustave Le Clézio jest literacką gwiazdą. Teraz pora na podbój reszty świata

Zaledwie dzień wcześniej nazwisko Le Clézio znalazło się bowiem na czele listy faworytów publikowanej co roku przez prestiżowy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter". O twórczości Francuza z uznaniem wspominali m.in.
Michel Foucault i Gilles Deleuze, spory fragment w swoim "Dzienniku" z 1966 r. poświęcił mu Witold Gombrowicz, a w przeprowadzonej parę lat temu ankiecie francuskiego magazynu literackiego "Lire" aż 15 proc. czytelników właśnie jego uznało za najwybitniejszego żyjącego twórcę, który pisze po francusku.

Urodzony w 1940 r. w Nicei Le Clézio, który już za swoją pierwszą książkę "Protokół" z 1963 r. zgarnął prestiżową nagrodę Prix Renaudot, ma dziś na swym literackim koncie ponad 30 cenionych pozycji - oprócz powieści także zbiory opowiadań, eseje, a nawet książeczki dla dzieci.

W naszym kraju ukazały się dotychczas trzy jego dzieła: obok błyskotliwego debiutu (brawurowo przetłumaczonego przez Annę Tatarkiewicz) także poruszająca "Pustynia" i autobiograficzna, osadzona w realiach afrykańskich (gdzie pisarz spędził sporą część dzieciństwa) "Onitsza".

W uzasadnieniu swego wyboru szwedzcy akademicy podkreślili, że tegoroczny zwycięzca noblowskiej gonitwy jest przede wszystkim "autorem otwierającym nowe perspektywy poetyckich podróży i zmysłowych uniesień, badaczem człowieczeństwa w oderwaniu od uwarunkowań cywilizacyjnych".
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się