Menu Region

Francuz Jean Marie Le Clezio otrzymał literacką nagrodę...

Francuz Jean Marie Le Clezio otrzymał literacką nagrodę Nobla

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Laureatem Literackiej Nagrody Nobla został Jean Marie Le Clezio, jeden z czołowych pisarzy francuskich. Od kilku lat był wymieniany wśród kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia.
Jest autorem blisko 30 książek. W 1978 roku opublikował "Mondo et autres histoires", powieść, która jest uznawana za jedno z większych dokonań współczesnej literatury francuskiej. W Polsce znane są jego książki - "Protokół", "Pustynia" i "Onitsza".

Le Clezio urodził się w Nicei w 1940 roku. W 1963 roku odniósł sukces literacki swoją pierwszą powieścią "Le Proces Verbal", która została uhonorowana nagrodą Renaudot. Od 1967 do 1970 roku wielokrotnie podróżował do Panamy, gdzie mieszkał wśród Indian i poznawał ich język.

Zainteresowanie kulturą indiańską znalazło odbicie w kilku jego książkach, między innymi w "Hai". Pisarz tworzy prozę eksperymentalną, związaną z tzw. nową powieścią. Demonstruje w niej swój sprzeciw wobec współczesnej, zautomatyzowanej cywilizacji.

Le Clezio Jean Marie zajmuje się również tłumaczeniem mitów indian północnoamerykańskich. Przez kilka lat wykładał na uniwersytecie stanu Nowy Meksyk w USA.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się