Menu Region

Rosja proponuje Europie nowy pakt bezpieczeństwa

Rosja proponuje Europie nowy pakt bezpieczeństwa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Słapek

Prześlij Drukuj
Kreml wykorzystuje finansowy kryzys w Ameryce, by pozbawić Stany Zjednoczone wpływów w Europie i pozbawić je roli globalnego żandarma. Pokazała to najlepiej zakończona wczoraj pierwsza Światowa Konferencja Polityczna, zorganizowana przez Francję.
Na spotkaniu europejskich elit w Evian prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaprezentował pięciopunktowy plan, który według Moskwy ma być podstawą nowego europejskiego traktatu o bezpieczeństwie.

- Żadne państwo ani żadna organizacja nie ma monopolu na zapewnienie bezpieczeństwa - mówił bez ogródek rosyjski przywódca, nawiązując do amerykańskiej dominacji w tej dziedzinie.

Dla zamaskowania swoich intencji Kreml proponuje też wpisanie do traktatu oczywistych reguł międzynarodowych, takich jak poszanowanie integralności i niepodległości krajów, gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich, zakaz stosowania siły i gróźb w stosunkach międzypaństwowych, a także ustalenie jasnych zasad kontroli zbrojeń.

By uzasadnić potrzebę zawarcia nowej umowy, Miedwiediew wymieniał konflikty w Kosowie, Iraku, a nawet w Gruzji, których zdaniem prezydenta Rosji mogłoby nie być, gdyby zawarto proponowaną przez Moskwę umowę.

- To gra o Europę, a celem Rosji jest osłabienie wpływów NATO na naszym kontynencie, a także pozycji Stanów Zjednoczonych. Kreml chce mieć także prawo weta w kwestii bezpieczeństwa w Europie - tłumaczy ideę ustanowienia przez Moskwę nowej umowy Marcin Kaczmarski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Według niego są to cele długofalowe Kremla. Najważniejszym w tej chwili zadaniem Moskwy jest powstrzymanie ekspansji NATO na wschód.

- Sojusz podpełza do granic Rosji, by w pośpiechu rozlokować tam swoją infrastrukturę wojskową - mówi Miedwiediew. Europa zareagowała ostrożnie na rosyjską ofertę. Francja i Hiszpania stwierdziły, że gotowe są przystąpić do dyskusji nad nowym traktatem.

Takie deklaracje składają jednak nie po raz pierwszy. Rosyjskie propozycje nowego traktatu bezpieczeństwa to bowiem nie nowość. We wrześniu na forum ONZ mówił o tym szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się