Menu Region

Nasze oszczędności będą od listopada bezpieczniejsze

Nasze oszczędności będą od listopada bezpieczniejsze

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

1Komentarz Prześlij Drukuj
Już w listopadzie lokaty w polskich bankach powinny być gwarantowane do równowartości 50 tys. euro, czyli ok. 170 tys. zł.
Jeszcze w październiku rząd ma przesłać do parlamentu nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Najpóźniej do końca listopada nowe prawo ma uchwalić Sejm. Za większymi gwarancjami są bowiem wszyscy członkowie sejmowej komisji finansów publicznych, a poszczególne kluby parlamentarne powinny jednogłośnie poprzeć rządowe gwarancje depozytów.

Z naszych informacji wynika, że w nowelizacji znajdzie się zapis podwyższający gwarantowaną kwotę depozytu z 22,5 do 50 tys.
euro. Zwiększony ma też być procent kwoty, którą BFG ma oddać klientom w wypadku bankructwa banku. Dziś w razie upadłości instytucji finansowej BFG ma obowiązek zwrócić tylko 90 proc. lokaty do wysokości 22,5 tys. euro. Od listopada kwota ta ma wynieść 100 proc. do progu 50 tys. euro.

Zdaniem prawników zajmujących się bankowością wypłaty depozytów do 50 tys. euro zagwarantowane przez rząd oznaczają, że trzeba będzie znaleźć dodatkowe pieniądze na wsparcie funduszu gwarancyjnego z budżetu państwa. - Niewykluczone, że w związku z tym konieczna będzie modyfikacja przyszłorocznego budżetu, np. obniżenie niektórych wydatków - uważa mec. Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Wprowadzenie przez Polskę większych gwarancji będzie efektem wtorkowej decyzji ministrów finansów państw UE. Postanowili oni, że rządy mogą gwarantować klientom banków wypłaty depozytów do kwoty 50 tys. euro. Nie podali jednak terminów, kiedy te gwarancje miałyby zacząć obowiązywać, pozostawiając to w gestii poszczególnych państw.

Niektóre kraje, nie czekając na decyzję unijnych ministrów, dały już stuprocentowe gwarancje wypłaty depozytów bez względu na wysokość kwoty lokat, m.in. Irlandia, Grecja, Słowacja i Islandia.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

czekanie

+25 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nuss (gość)  •

To potrwa u nas kilka miesiecy. Nikt juz nie wierzy, ze PO-wski rzad cos zrobi na czas. W tv mowiono nawet, ze to moze zabrac i rok. Niestety, ten rzad umie tylko obiecywac, zawsze sie zastanawiam jaki to okres PRL-u mi to przypomina...

odpowiedzi (0)

skomentuj