Menu Region

Ukraina: Przedterminowe wybory odbędą się 7 grudnia

Ukraina: Przedterminowe wybory odbędą się 7 grudnia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie odbędą się najprawdopodobniej 7 grudnia. Wieczorem swoją decyzję ogłosił prezydent Wiktor Juszczenko.
Biuro prasowe prezydenta poinformowało o orędziu na godzinę przed jego emisją, choć zostało ono przygotowane o wiele wcześniej. Prezydent rozpoczął bowiem w środę rano dwudniową wizytę we Włoszech.

W wyemitowanym oświadczeniu Wiktor Juszczenko powiedział, że zdecydował się na rozwiązanie parlamentu. Nie zaznaczył jednak, że "podpisał dekret" w tej sprawie, a od daty formalnego podpisania zależy data wyborów. Być może nastąpi to w czwartek, bądź piątek, a wtedy głosowanie odbędzie się 7 grudnia.

Według członka Naszej Ukrainy Anatolija Hrycenko, prawdopodobnie prezydent nie zdecydował się na podpisanie dekretu bowiem parlament musi przyjąć jeszcze uchwały konieczne dla zorganizowania przedterminowych wyborów.

Wiktor Juszczenko uzasadnił decyzję o rozwiązaniu Rady Najwyższej tym, że od ponad 30 dni nie ma rządzącej koalicji po tym, jak rozpadł się sojusz Naszej Ukrainy i ugrupowania premier. Zdaniem przeciwników prezydenta, chodzi o pozbycie się ze stanowiska szefa rządu Julii Tymoszenko, którą uważa on za swojego głównego rywala w wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Poprzednie, także przedterminowe, wybory parlamentarne odbyły się 30 września zeszłego roku. Wcześniej Ukraińcy wybierali Radę Najwyższą w marcu 2006 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się