Menu Region

Wiktor Juszczenko podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu

Wiktor Juszczenko podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wiktor Juszczenko miał prawo rozwiązać parlament ponieważ od ponad 30 dni nie ma w nim rządzącej koalicji. Prezydent ogłosił przedterminowe wybory w telewizyjnym orędziu.
Dotychczasowa koalicja złożona z Naszej Ukrainy i Bloku Julii Tymoszenko rozpadła się ostatecznie 2 września, kiedy to ugrupowanie premier razem z opozycyjną wówczas Partią Regionów ograniczyło pełnomocnictwa Wiktora Juszczenki. Z koalicji odeszła wtedy podległa prezydentowi Nasza Ukraina, która postawiła kilka warunków ewentualnego powrotu.

Mimo że Julia Tymoszenko i jej ugrupowanie je spełniły, nie udało się odrodzić starego sojuszu ani powołać innej koalicji. Rano prezydent przeprowadził konsultacje z szefami klubów parlamentarnych - był to ostatni warunek przed ogłoszeniem decyzji o rozwiązaniu Rady Najwyższej.

Zdaniem części ukraińskich polityków, za zaistniałą sytuację odpowiada Wiktor Juszczenko, który dążył do zorganizowania wcześniejszych wyborów. Julia Tymoszenko od początku przebywania na stanowisku premiera była obiektem krytyki prezydenta i jego sekretariatu, a w czerwcu z koalicji odeszło dwóch deputowanych związanych z Wiktorem Juszczenką. W ten sposób sojusz stracił większość w Radzie Najwyższej i praktycznie nie miał możliwości przegłosowania żadnej uchwały.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się