Menu Region

Musimy podnieść gwarancje, gdy robi to Europa

Musimy podnieść gwarancje, gdy robi to Europa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Prof. Witold Orłowski ekonomista

Prześlij Drukuj
Deklaracja ministra Jacka Rostowskiego o podwyższe- niu gwarancji depozytów bankowych do 50 tys. euro była konieczna.
Nie mieliśmy wyjścia, mimo że na horyzoncie nie widać żadnych poważnych zagrożeń dla na- szych banków. Polska musi podnieść gwarancje w sytuacji, gdy robi to cała Europa. Państwo, które zachowa gwarancje na dotychczasowym poziomie, może narazić swój sektor bankowy na problemy. Klienci, widząc, że banki w innych państwach gwarantują im wypłatę całości depozytu lub jego znacznej części, wybiorą ich ofertę. Kapitał, którego w obecnej sytuacji banki potrzebują bardziej niż kiedykolwiek, odpłynie za granicę.

Do takiej sytuacji doszło właśnie w Wielkiej Brytanii, gdy Irlandia, bez konsultacji z innymi państwami, zadeklarowała zwiększenie gwarancji do 100 proc. depozytów. Angielscy klienci z dużymi pieniędzmi uciekli wtedy do irlandzkich banków. Jestem przekonany, że Polska nie będzie musiała wykładać setek milionów euro na pokrycie depozytów. Kilku polityków wspominało co prawda o zagrożeniu polskiego systemu bankowego, ale nie należy tych słów brać poważnie. To zwykłe bzdury. Nie ma żadnych powodów do paniki.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się