Menu Region

Za ekologię zapłacimy więcej

Za ekologię zapłacimy więcej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

Prześlij Drukuj
W Sejmie już jest lub wkrótce trafi do niego kilka projektów ustaw, które zwiększą nasze wydatki na uciążliwe dla środowiska artykuły.
Więcej zapłacimy za nową pralkę czy lodówkę, za baterie i akumulatorki przenośne, a jednorazowe torebki przestaną być bezpłatne tam, gdzie jeszcze są.

Więcej za reklamówki

Nawet 20 groszy zapłacimy za każdą wydawaną przez sklep reklamówkę. Wprowadzenie opłaty od stycznia 2010 r. planuje Ministerstwo Środowiska, które kończy właśnie prace nad projektem nowelizacji ustawy o opakowaniach i opłatach opakowaniowych.
- Niewykluczone, że w ostatecznej wersji opłata będzie niższa, bo tak wysoka spotkała się z krytyką organizacji, którym przedstawiliśmy projekt do konsultacji - mówi Michał Milewski z biura prasowego resortu środowiska.

Ministerstwo liczy, że wprowadzając opłatę, którą bezpośrednio odczują konsumenci, zmobilizuje ich do rezygnacji z jednorazowych toreb i noszenia na zakupy siatek wielokrotnego użytku. Jak wynika z rozmaitych szacunków, Polacy zużywają nawet kilka miliardów jednorazowych reklamówek rocznie. - Pakując towar przy kasie zaczniemy zastanawiać się wreszcie, czy rzeczywiście potrzebujemy 20 reklamówek, czy zmieścimy to wszystko w pięciu - tłumaczy mechanizm nowego podatku Milewski. Z opłaty mają być zwolnione torebki używane do pakowania niektórych rodzajów artykułów, np. kiszonej kapusty, owoców. Ale sklepy będą mogły same pokryć koszty tej opłaty.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się