Menu Region

Izrael do Rosji: Nie handlujcie bronią z Iranem

Izrael do Rosji: Nie handlujcie bronią z Iranem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Izraelski premier Ehud Olmert ma w Moskwie trudne zadanie.
Próbuje przekonać Kreml do wycofania się z kontraktów na dostawy nowoczesnej broni do krajów muzułmańskich, które są w konflikcie z Izraelem.

Chodzi głównie o zaawansowane systemy obrony przeciwrakietowej S300. Ich zakupem zainteresowane są Iran i Syria. S300 mogłyby zabezpieczyć te kraje przed atakami lotnictwa izraelskiego, które kilka miesięcy temu zbombardowało instalacje nuklearne w Syrii.
Izrael ciągle grozi też atakiem na irańskie laboratoria atomowe, które budowane są przy wsparciu Rosji. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przyznaje, że Moskwa planuje sprzedaż Syrii broni defensywnej, zaprzecza jednak, że podobne instalacje miałyby trafić do Iranu.

Izraelskie źródła wywiadowcze twierdzą, że rosyjsko-irańskie rozmowy na temat zakupu S300, już bliskie finalizacji, latem tego roku zostały wstrzymane. Teraz wykorzystuje to ustępujący premier Izraela Ehud Olmert, zabiegając na Kremlu o wycofanie się z kontraktów z Iranem. By zmiękczyć Dmitrija Miedwiediewa rząd w Tel Awiwie zadecydował właśnie o sprzedaży Federacji Rosyjskiej kompleksu budynków w centrum Jerozolimy, zbudowanego jeszcze w czasach carskich dla rosyjskich pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą.

Nieruchomość była przedmiotem negocjacji od lat 90. Zwrócenie jej Rosjanom wywołało furię wśród izraelskiej skrajnej prawicy. Media w Izraelu piszą o powstaniu autonomii rosyjskiej w centrum świętego miasta i lamentują nad naruszeniem suwerenności terytorialnej państwa żydowskiego.
Izraelczycy są bardzo czuli na punkcie obecności rosyjskiej na Bliskim Wschodzie. W czasach zimnej wojny ZSRR był sponsorem walczących z Izraelem krajów arabskich i organizacji terrorystycznych, takich jak OWP Jasera Arafata.

Obecnie Rosja zbroi muzułmańskie armie Syrii i Iranu, wykorzystując jednocześnie swoje prawo weta w ONZ do blokowania sankcji na Iran, który zapowiada nuklearną zagładę Izraela.
Stosunków nie ułatwia fakt, że wśród milionowej diaspory rosyjskiej w Izraelu roi się od neonazistów, których ekscesy, takie jak napady na ortodoksów i malowanie swastyk na synagogach, wywołują szok w Izraelu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się