Sześciolatki pójdą do szkoły od nowego roku szkolnego

  Sześciolatki pójdą do szkoły od nowego roku szkolnego

  Magdalena Kula

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Aż 70 przeszkolonych przez resort ekspertów, tzw. promotorów reformy, do końca roku zorganizują w każdym powiecie konferencję dla dyrektorów szkół.
  Wyjaśnią, jak przygotować podstawówki na przyjęcie o rok młodszych uczniów i gdzie zgłaszać po pieniądze na konieczne remonty i wyposażenie. W redakcji dziennika "Polska" już jutro debata o reformie obniżającej wiek szkolny.

  Nad reformą edukacji pracowaliśmy dwa lata. Została starannie przygotowania i będziemy jej bronić - mówi "Polsce" wiceminister oświaty Zbigniew Marciniak.Wiceminister ucina spekulacje o tym, że resort odłoży posłanie sześciolatków do szkoły nawet o trzy lata. Jeszcze tej jesieni ma ruszyć kampania informująca o szczegółach reformy. Za rok pierwszoklasiści będą się uczyć według zreformowanych programów, lekcje będą przerywane zabawą i grami

  Każda podstawówka może dostać minimum 14 tys. złotych. - Szkoła gotowa na przyjęcie małych dzieci dostanie specjalny certyfikat. To będzie sygnał dla rodziców: posyłając sześciolatka do tej konkretnej szkoły, mogą być pewni, że dziecko będzie miało dobrą opiekę - mówi wiceminister Marciniak.

  Szkoły z certyfikatami będą zapraszać rodziców małych uczniów do odwiedzenia sal i świetlic. - Zależy nam nie tylko na dobrej opiece dla sześciolatków, ale i na poprawie warunków dla siedmioletnich dzieci. One w tej reformie są nie mniej ważne - mówi Marciniak.

  Certyfikatu nie dostanie szkoła, która nie wypełni wymogów rozporządzenia co do wyposażenia dla małych uczniów (m.in. osobne wejście i szatnia, dywan do zabawy, edukacyjne zabawki, opieka w świetlicy przynajmniej do godz. 17) lub nie dostosuje szkolnej nauki do wymagań nowej podstawy programowej (wymaga, by dzieci uczyły się poprzez zabawę, w przedszkolnej atmosferze, nauka musi być przerywana grami ruchowymi).

  Od połowy listopada do połowy grudnia w kuratoriach w całym kraju odbędzie się 16 konferencji dla dyrektorów szkół, metodyków i nauczycieli o szczegółach zreformowanych programów nauczania.

  Jak zapewnia MEN, zostały one solidnie odchudzone z encyklopedycznej wiedzy i są teraz nastawione na kształcenie umiejętności potrzebnych w nowoczesnym świecie. Program nauczania do liceum będzie po reformie kontynuacją tego z gimnazjum - tak MEN chce uniknąć nadmiaru licealnych powtórek. W zreformowanych programach zapisano też w szczegółach, czego uczeń musi się nauczyć w kolejnych klasach, by bez trudu prze-brnąć przez państwowe egzaminy na koniec szkoły.

  O tej programowej rewolucji na wojewódzkich konferencjach będą opowiadać jej autorzy - znani wykładowcy akademiccy i badacze, m.in. literaturoznawca prof. Sławomir Żurek, historyk dr hab. Jolanta Choińska-Mika, matematyk prof. Zbigniew Semadeni.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nalepki

  pen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Ciekawe ile szkół otrzyma tabliczki "przyjazna dla sześciolatka" ?
  Czy będą w komisjach rodzice, bo jakieś komisje przyznawać ten zaszczytny tytuł będą?
  Czy skończy sie jak to często bywa...rozwiń całość

  Ciekawe ile szkół otrzyma tabliczki "przyjazna dla sześciolatka" ?
  Czy będą w komisjach rodzice, bo jakieś komisje przyznawać ten zaszczytny tytuł będą?
  Czy skończy sie jak to często bywa broszurka jak to zrobić (bez finansów) i tabliczka do powieszenia po przeczytaniu broszurki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  6/60

  krzyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Pani Hall nie ma zielonego pojęcia o edukacji. Do tego podpiera się profesorami i innymi ludźmi którzy nigdy nie pracowali w szkołach (chyba że w elitarnych warszawskich). Proponuję aby zeszła na...rozwiń całość

  Pani Hall nie ma zielonego pojęcia o edukacji. Do tego podpiera się profesorami i innymi ludźmi którzy nigdy nie pracowali w szkołach (chyba że w elitarnych warszawskich). Proponuję aby zeszła na ziemię, a najlepiej zrezygnowała. Szkód które poczyni nie nadrobimy przez lata. I jeszcze słowo do rodziców. Jak tak dalej pójdzie to wasze 6 letnie dzieci będą zabawiały ("uczyły") 60 letnie nauczycielki, źle opłacane, zmęczone i sfrustrowane. Na pewno chcecie tego? Zamiast robić nagonkę na nauczycieli, pomóżcie im. Wróćmy do tego co było niegdyś. Pozycja, autorytet i wiara w pedagoga, tego z prawdziwego zdarzenia. Nie tego który nie wie co zrobić z własnym życiem, któremu nic się nie udało więc pójdzie na nisko opłacaną posadkę nauczyciela a przy najbliższej okazji ucieknie. Mógłbym tak jeszcze długo. Namawiam jednak do refleksji. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  6-latki

  mica47 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2  Dzień dobry.
  Jestem mamą 6 letniej dziewczynki uczennicy 1 klasy SP.Córka jako 5 latek poszła do zerówki w szkole. Skończyła ją z bardzo dobrym wynikiem.
  Umie czytać, pisać i liczyć nawet...rozwiń całość  Dzień dobry.
  Jestem mamą 6 letniej dziewczynki uczennicy 1 klasy SP.Córka jako 5 latek poszła do zerówki w szkole. Skończyła ją z bardzo dobrym wynikiem.
  Umie czytać, pisać i liczyć nawet lepiej od swoich starszych kolegów i koleżanek.
  I nie nabyła tych umiejętności w szkole,tylko w domu zanim zaczęła naukę w zerówce.
  Rodzice 6- latków są wygodni nie chcą posyłać ich do zerówek w szkole, bo tam niema przechowalni dla dzieci( w przedszkolu od 6 do 17). A o pierwszej klasie niema mowy, bo trzeba będzie przypilnować,posiedzieć z dzieckiem nad lekcjami (czasami i dwie godziny),zaprowadzić i przyprowadzić ze szkoły.
  Leniuchy jedne myślą, że przedszkole i szkoła zrobią za nich wszystko -nauczą jeść,ubierać się,czytać i pisać.
  A trzeba nie kupować ciągle nowych zabawek,które i tak lądują w koncie tylko książkę odpowiednią do wieku dziecka.
  Ja kupowałam "Naucz mnie .... " Raz w tygodniu, razem było 101 numerów za głupie 3,49zł.
  Dziecko to nie lalka, którą można się pobawić i odłożyć na półkę.To żywa istota, za którą my rodzice odpowiadamy.To od nas czerpie wzorce,to my ich uczymy mówić i chodzić.Dajmy im dobry przykład,kochajmy ich i przebywajmy z nimi jak najwięcej czasu.
  Do września 2009 zostało jeszcze dużo czasu przygotujcie ich na ten pierwszy dzwonek, a nie szukajmy dziury w całym systemie,bo co ma być to będzie.
  I na tym wszystkim tylko wasze dzieci ucierpią.
  Pozdrawiam wszystkie dzieci.
  PS. rodzice do roboty uczcie swoje pociechy.
  mica47


  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z hallowaniem

  buba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  polskich szkół. Nie zabierajcie dzieciakom roku dzieciństwa - i tak życie da im w d...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hall idzie w zaparte

  Stasio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Hall mówi o konsultacjach, ale tak naprawdę idzie w zaparte - reforma będzie i już.

  Żeby było śmieszniej (albo straszniej) - zmiany o których mówi, są dopiero w projekcie, ta ustawa musi być...rozwiń całość

  Hall mówi o konsultacjach, ale tak naprawdę idzie w zaparte - reforma będzie i już.

  Żeby było śmieszniej (albo straszniej) - zmiany o których mówi, są dopiero w projekcie, ta ustawa musi być jeszcze przegłosowana przez parlament i podpisana przez prezydenta...

  W sondzie "Co dalej z reformą" na stronie "Głosu nauczycielskiego" 73% nauczycieli wybiera opcję: "Przyznać się do błędu i opracować reformę od nowa". zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szaleństwo Hall&Tuska!

  Belfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Jeśli Tusk w takim stanie przygotowania[wlasciwie nieprzygotowania;-)] to puści, to PO polegnie już w wyborach samorządowych, a parlamentarne i prezydenckie tylko rok później!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo