Menu Region

MSWiA chce udostępnić bazę ewidencji pojazdów w internecie

MSWiA chce udostępnić bazę ewidencji pojazdów w internecie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
MSWiA chce, aby każdy kupujący auto na rynku wtórnym mógł przez internet sam sprawdzić jego pochodzenie. Chodzi o udostępnienie w internecie bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, CEPiK, w której zgromadzone są informacje o samochodach i ich właścicielach. Mogłoby to pomóc w uniknięciu kupna kradzionego auta.
Eksperci resortu już pracują nad odpowiednimi zmianami w ustawie o CEPiK. MSWiA szacuje, że internetowy system mógłby zostać uruchomiony już przed kolejnymi wakacjami.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż podkreśla, że system nie pozwalałby na oglądanie konkretnych danych. Odpowiadałby jedynie na pytanie, czy wprowadzone przez użytkownika dane zgadzają się z danymi w CEPiK. Wystarczyłoby wpisać w odpowiedni formularz internetowy dane pojazdu zawarte w dowodzie rejestracyjnym.

Witold Drożdż dodaje, że z punkt u widzenia technicznego CEPiK jest gotowy na takie rozwiązanie. Teraz należy zmienić przepisy prawne.

System nie pozwalałby na sprawdzenie samochodów sprowadzonych z zagranicy. Wiceminister Drożdż przypomina, że w zasobach CEPiK-u znajdują się tylko informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce. MSWiA nie wyklucza jednak, że na planowanej stronie internetowej znajdą się odnośniki do zagranicznych systemów weryfikacji danych o pojazdach. Korzystanie ze strony internetowej ma być bezpłatne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się