Menu Region

W Polsce pacjenci mają utrudniony dostęp do opieki...

W Polsce pacjenci mają utrudniony dostęp do opieki psychiatrycznej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
W 2006 roku z porady skorzystało zaledwie 4 procent społeczeństwa - około półtora miliona ludzi. Średnia europejska to 11 procent - wynika z danych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Sytuację ma poprawić przyjęta nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Wciąż nie ma jednak aktów wykonawczych.
Blokuje to uruchomienie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zgodnie z założeniami program ma objąć lata 2009-20013. Jego głównym celem jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej opieki zdrowotnej oraz innych form pomocy umożliwiających życie w środowisku rodzinnym i społecznym. W ramach programu prowadzone będą także działania profilaktyczne oraz zapobiegające stygmatyzacji i wykluczeniu chorych psychicznie.

Docent Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wyjaśniła, że w ramach Narodowego Programu powstanie ogólnopolska sieć poradni zdrowia psychicznego. Dzieki temu więcej osób uzyska pomoc w miejscu zamieszkania. Docent Meder przyznała, że w naszym kraju brakuje około półtora tysiąca łóżek w szpitalach psychiatrycznych, za mało jest również odpowiednio wyszkolonej kadry.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się