Menu Region

Ludzie PO rządzą Polonią w Stanach Zjednoczonych

Ludzie PO rządzą Polonią w Stanach Zjednoczonych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Katarzyna Borowska

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Platforma Obywatelska odbiera PiS władzę na Kongresem Polonii Amerykańskiej. Jego szefem został Frank Spula, wiceszefową zaś Bożena Kamińska.
- Pokonaliśmy PiS w ich mateczniku - cieszą się działacze Platformy Obywatelskiej. Szefem Kongresu Polonii Amerykańskiej został bowiem Frank Spula, który bronił rządu Donalda Tuska przed krytyką innych polonijnych działaczy.

Jego zastępczynią została Bożena Kamińska, która popierała kandydaturę Tuska na prezydenta w 2005 r. Była członkiem jego komitetu honorowego i nieformalnym liderem proplatformerskiej Polonii.

W nowych władzach Kongresu Polonii Amerykańskiej nie znalazł się natomiast nieukrywający swojej niechęci do rządów Platformy Ludwik Wnękowicz, dotychczasowy wiceprezes tej organizacji ds. polskich.

W lutym tego roku otwarcie krytykował rząd Tuska za "ograniczanie demokracji". Listy w tej sprawie pisał m.in. do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wnękowicz oskarżał obecne władze Polski o to, że "gloryfikują okres komunistyczny, hamują transparencję i rządy prawa, ograniczają wolność religii i nakładają kaganiec na media".

Protestował w listach przeciwko nominacji Marka Borowskiego, "byłego komunisty", na przewodniczącego sejmowej komisji ds. Polonii, oraz przeciwko rzekomemu ograniczaniu przez rząd Tuska wolności mediów. Miałyby o tym świadczyć "ścisłe ograniczenia dostępu dziennikarzy do polskiego parlamentu".

Zarzucał mu także "niewytłumaczone wycofanie polskiego katolickiego dziennika o najwyższym nakładzie z puli gazet oferowanych pasażerom w samolotach LOT". Nie napisano tego w liście wprost, ale inne media były przekonane, że Wnękowiczowi chodziło o "Nasz Dziennik".

W pismach powoływał się na Franciszka Spulę - szefa Kongresu Polonii Amerykańskiej. Ten natychmiast od słów Wnękowicza się odciął. Twierdził, że nie są to poglądy ani jego, ani całej organizacji.

Teraz, kiedy Spula został po raz kolejny wybrany na szefa KPA, posłowie PO cieszą się, że we władzach Polonii są ludzie im przychylni. Tym bardziej że zastępczynią Spuli została Bożena Kamińska, która w wyborach prezydenckich w 2005 r. popierała Donalda Tuska.
1 »
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

F.Spula i jego spóła

+20 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sms (gość)  •

PO przechwyciło władzę działaczy! Działaczy! A nie Polonii. PZPR miało władzę w Polsce
pół wieku - przez działaczy. Spoleczeństwo w większości tej władzy było nie chętne jeśli
nie wrogie. Formalnie po PZPR nie ma śladu.
Gdyby dziś byly wybory w Polsce, w USA za PiS głosowałoby nie 60, a 75%, a Frank Spula
i kilkudziesięciu działaczy KPA byłoby dalej przy władzy. PO to zadowala. W mediach
oni rządzą. To jest dalszy ciąg PRL...

odpowiedzi (0)

skomentuj

trace poparcie ale... w domu

+23 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy (gość)  •

Drodzy.Polonia to przeciez my,a nie mala grupka ludzi/czasami tracaca kontakt z rzeczwistoscia / w jakies organizacji.Jak do tej pory bedac na wielu "imprezach" to raczej PiS ma poparcie.Dziekuje i na tyle w tym odcinku.Jerzy

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wnęka PiS

+23 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janek (gość)  •

Wnęka PiS, jaką miał być Kongres Polonii Amerykańskiej w Wnekowiczem nie wypaliła. Już słychać, że Wnękowicz tworzy nową wnękę Kaczyńskich, jakąś konkurencyjną organizację polonijną.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Po co komu Wnekowicz?

+25 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tadeusz (gość)  •

Jestem zwolennikiem PiS-u i mieszkam w USA od 20 lat, ale pierwszy raz slysze aby w Nowym Jorku istnial jakikolwiek komitet popierajacy w wyborach Tuska. To jakies kompletne bzdury. Ten kto slyszal o takim komitecie niech sie zglosi. A co do Wnekowiacza, to faktycznie mieszal sie w sprawy polskie bo w sprawach amerykanskich nie znajac angielskiego nie potrafil zabrac glosu.
Poza tym uwazam, ze przedstawiciele organizacji polonijnych w USA powinni reprezentowac Polonie tak przed wladzami polskimi jak i amerykanskimi. A Polonia jest jedna i naleza do niej zarowno zwolennicy PiS-u, jak PO, SLD,PSL, a do niedawna takze Samoobrony i LPR.
Zaden rozsadny lider polonijnych organizacji nie spotka sie z prezydentem Kaczynakim lub prezydentem Bushem mowiac mu, ze jego organizacja reprezentuje tylko poglady PiS-u a nie PO, bo PO jest brzydkie i postkomunistyczne a PiS jest cacy. Wiec skonczmy z tym politykierstwem w sprawach Polski, bo nasze glsoswanie tutaj i tak niczego nie zmienia w kraju gdzie wygrywaja Ci co maja media. Mozemy ich nie lubic, ale wybrali ich Polacy i wszystko wskazuje na to, ze na razie nie ma dla rzadzacej ekipy zadnej alternatywy. Wiec najlepiej bedzie jak Ci ktory tak chetnie mieszaja sie do WEWNTRZNYCH spraw Polski (jak p. Wnekowicz) albo wrocili do Polski, albo zajeli sie sprawami mieszkajacych w USA Polakow.
Nasi rodacy w Polsce daja sobie doskonale rade bez naszej pomocy. Sami sobie wybrali to co maja i nie sadze aby KPA i Polnia musiala im podpowiadac jak maja glosowac i na kogo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polonia w USA

+25 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ktokolwiek (gość)  •

No tak Polonia w USA zajmuje sie politykowaniem w Polsce, a nie w USA. Zawsze tak bylo, skoro tacy dzialacze jak pan Wnekowicz ledwo mowili po angielsku, wiec o czym mogli rozmawiac w Bialym Domu lub z kongresmenami. Moze kiedys sie doczekamy takiego dnia, ze Polonia Amerykanska bardziej sie bedzie interesowac wewnetrzna polityka USA, a kolejne rzady RP beda zabiegac o ich pomoc lobbyingowa w Waszyngtonie.

odpowiedzi (0)

skomentuj