Menu Region

Nobel z medycyny za odkrycie wirusa HIV

Nobel z medycyny za odkrycie wirusa HIV

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Niemiec i dwóch Francuzów podzieli się nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie śmiercionośnych wirusów - brodawczaka ludzkiego i HIV. Laureatów ogłosił komitet noblowski przy instytucie Karolinska w Sztokholmie.
Niemiec Harald zur Hausen odkrył wirusa brodawczaka ludzkiego, który wywołuje raka szyjki macicy. Z kolei Francuzi Francoise Barre-Sinoussi i Luc Montagnier odkryli ludzkiego wirusa upośledzenia odporności, znanego pod nazwą HIV.

Według komitetu noblowskiego odkrycie zur Hausena doprowadziło do zrozumienia mechanizmów powstawania raka szyjki macicy, a w konsekwencji do opracowania szczepionki obniżającej ryzyko tej choroby. W przypadku nagrodzonych Francuzów, zdaniem komitetu, ich badania dały podstawy do stworzenia testów wykrywających HIV i leków retrowirusowych, które spowalniają rozwój AIDS.

Cała trójka podzieli się nagrodą, którą jest 10 milionów koron szwedzkich. Zur Hausen otrzyma połowę tej kwoty, drugą połowę dostaną naukowcy z Francji.

Nagroda z dziedziny medycyny, podobnie jak pozostałe Noble, zostanie wręczona 10 grudnia w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się