Radzimy jak wybrać dobrą i tanią golarkę

Błażej Przygodzki
Nie masz czasu i cierpliwości do tradycyjnych maszynek? "Męska Rzecz" pomoże ci wybrać najlepszą dla ciebie golarkę elektryczną.

Choć wybór na rynku jest ogromny, uznaniem cieszą się maszynki tylko trzech producentów. Sprawdziliśmy dziesięć różnych modeli.

Pomysł na elektryczną golarkę zrodził się w głowach inżynierów w okopach I wojny światowej. Dzięki temu wynalazkowi żołnierze mieli nie tracić czasu na pracochłonne i skomplikowane golenie się brzytwą. Prototypy kaleczyły twarz i nie pozwalały na golenie przy samej skórze.

Dalekie od doskonałości nie cieszyły się wielkim powodzeniem. Konstruktorzy, nie zrażając się pierwszymi porażkami, postanowili udoskonalać golarkę elektryczną i czynią to do dnia dzisiejszego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o rozmaitych funkcjach. Wybraliśmy dziesięć najważniejszych kategorii, które decydują o wartości i jakości maszynki.

Oprócz ceny (1) są to także: 2. LICZBA głowic - to parametr istotny, ale nie najważniejszy. Golarki Philips posiadają dwie, a nawet trzy okrągłe głowice. Panasonic i Braun tylko jedną. Dzięki trzem głowicom łatwo można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Są one także skuteczniejsze przy nieregularnym zaroście (włosy rosną w różnym kierunku).

Rozwiązanie z jedną głowicą jest z kolei delikatniejsze dla skóry. 3. Systemy golące - według producentów mają podnieść jakość golenia. Wyjaśniamy, jak rozszyfrować ich nazwy: Super Lift & Cut - system podwójnych ostrzy unoszący zarost przed obcięciem. Zwiększa dokładność golenia. Głowice Triple Track - głowica z trzema pierścieniami golącymi - wpływa na szybkość golenia. Flex & Pivot Action - system trzech niezależnych głowic obracających się we wszystkich kierunkach. Ułatwia golenie w trudno dostępnych miejscach.

Potrójny system golący - potrójne ostrza pokryte folią ułatwiają golenie różnego rodzaju zarostu. Smart Foil - specjalna folia na ostrzach golarki jest perforowana w taki sposób, by ułatwić golenie wszystkich części twarzy. Power Comb - noże tnące podnoszą zarost leżący na skórze. 4. Delikatność golenia - zwracaliśmy uwagę na to, czy po goleniu skóra jest zaczerwieniona i podrażniona (5 - najmniej podrażnień, 1 - najwięcej). 5. Zasilanie - najprostsze i najtańsze modele można zasilać tylko z sieci. 6. Czas pracy akumulatora - dzięki akumulatorom możemy się ogolić w miejscu, gdzie nie ma dostępu do gniazdka. 7. Głośność - im cichsza, tym lepsza (1 - głośna, 5 - cicha).

8. Wskaźnik naładowania baterii - niektóre modele zaopatrzone są w wyświetlacze, które informują, ile procent baterii nam jeszcze pozostało. Inne sygnalizują tylko mruganiem lub kolorem czerwonym, że bateria za chwilę się wyczerpie. 9. Możliwość golenia na mokro - to ciekawa opcja. Pozwala golić się na przykład pod prysznicem. 10. RODZAJ ZAROSTU - to bardzo ważne kryterium. Jeśli masz twardy zarost, a kupisz maszynkę do zarostu miękkiego, maszynka nie spełni twoich oczekiwań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl