Menu Region

Wiktor Świetlik: Porozumienie to kapitulacja

Wiktor Świetlik: Porozumienie to kapitulacja

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Publicysta

Prześlij Drukuj
Ludzie, którzy składają epokowe oświadczenia, z reguły nie mają pojęcia o tym, że właśnie to robią.
Tak było w przypadku Joanny Szczepkowskiej, która zostanie zapamiętana na długie lata zapewne bardziej dzięki słowom, które wypowiedziała w czerwcu 1989 roku, niż całej bogatej karierze aktorskiej.

Najwyższy rangą dowódca brytyjski w Afganistanie brygadier Mark Carleton-Smith być może też właśnie złożył takie epokowe oświadczenie, choć w przyszłości może ono budzić dużo smutniejsze konotacje niż słowa Szczepkowskiej.

Propozycja, by siąść do stołu rozmów z przywódcami afgańskich talibów, by całkowicie uciec pod pretekstem jakiegoś mało wiarygodnego porozumienia, składana przez tak poważną osobę może być początkiem pełnej kapitulacji Zachodu w wojnie, która rozpoczęła się atakami na World Trade Center.


Być może pod kątem militarnym brygadier Mark Carleton-Smith ma rację. Być może tak, jak on mówi, nie da się tej wojny wygrać. Problem w tym, że proponowana przez niego wersja pokoju, nawet jeśli z polityczno-militarnej perspektywy wydaje się najlepszym doraźnym rozwiązaniem, to na dłuższą metę może mieć fatalne skutki, trudne nawet dziś do przewidzenia.

Dlatego zanim w Polsce zapałamy entuzjazmem, by poprzeć jego propozycję, trzeba pamiętać, z kim, także nasi dowódcy, siadaliby do stołu. Z przywódcami organizacji wysyłających w szeregi przeciwnika obwieszone bombami dzieci, szkolących te dzieci w skutecznym obcinaniu głów jeńcom i narkotykowymi potentatami.

W 2002 r. wojska międzynarodowe weszły do Afganistanu, bo inaczej się nie dało. Nie tylko, żeby ratować przed talibami tamtejszą ludność, ale przede wszystkim nas samych. Zanim się wycofamy, warto się zastanowić, czy nie wrócimy do punktu wyjścia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się