Menu Region

Jedna piąta uczniów poległa na pilotażu matury z matematyki

Jedna piąta uczniów poległa na pilotażu matury z matematyki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
Centralna Komisja Egzaminacyjna finiszuje z przygotowaniami do obowiązkowej matury z matematyki. Uczniowie zmierzą się z nią już w maju 2010 r.
To postrach młodych i wyzwanie dla nauczycieli, bo ostatni powszechny egzamin z liczenia odbył się w 1983 roku. Przez kolejne ćwierć wieku na maturę z matematyki porywali się już tylko chętni.

- W listopadzie trzy tysiące losowo wybranych uczniów z całego kraju zmierzy się z przykładowymi maturalnymi zadaniami - ujawnia szef CKE Mirosław Sawicki.

To już drugi pilotaż powszechnej matury z matematyki.
Poprzedni przeprowadzono przed wakacjami. Uczniowie ogólniaków, liceów profilowanych i techników rozwiązywali wtedy zadania sprawdzające umiejętność stosowania wyuczonych w szkole algorytmów. Dziennik "Polska" ujawnia wyniki tej próby.

Progu zaliczeniowego 15 pkt (czyli 30 proc.) nie osiągnęło ponad 22 proc. uczniów. To dobrze, czy źle? Porównania nie mamy, bo podstawowej matury z matematyki, identycznej dla szkół w całym kraju, jeszcze nigdy nie było. Ale gdyby to była nie próba, a prawdziwa matura, co piąty maturzysta z powodu oblanej matmy nie uzyskałby świadectwa dojrzałości. To podobny poziom, jak podczas tegorocznej matury, gdy świadectwa dostało 79 proc. uczniów.

Przeciętny uczeń na przedwakacyjnej przymiarce do matury zgarnął 26,3 pkt na 50. Stosunkowo najlepiej próba wypadła w technikach, przebrnęło przez nią z sukcesem 92 proc. uczniów.

W liceach ogólnokształcących z próbnymi zadaniami nie poradziło sobie 19 proc. uczniów. Ale to właśnie w ogólniakach był największy odsetek wysokich wyników: powyżej 36 pkt. Tych najzdolniejszych przyszłych maturzystów wyłoniono w próbie aż 37 proc. (w liceach profilowanych tylko 29 proc., a w technikach ledwie 8 proc.).

- Nie ma pewności, że na prawdziwej maturze w 2010 roku wyniki będą podobne. W pierwszym pilotażu sprawdzaliśmy na razie jedynie umiejętności algorytmiczne, w kolejnych będziemy kłaść nacisk na zadania otwarte, wymagające samodzielnego myślenia - mówi Sawicki.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się