Menu Region

Ceny telewizorów i lodówek poszybują ostro w górę

Ceny telewizorów i lodówek poszybują ostro w górę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stańczyk

Prześlij Drukuj
Sprzedawcy sprzętu AGD mają informować klientów o kosztach zużytego sprzętu oddanego do recyclingu - proponuje sejmowa komisja ochrony środowiska.
Wrze w środowisku sprzedawców sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Handlowców oburzyła propozycja sejmowej komisji ochrony środowiska, która chce, żeby sprzedawcy na paragonach informowali klientów o kosztach utylizacji zużytego sprzętu oddanego do recyklingu.

- Będziemy musieli zainwestować grube miliony. Nowe przepisy uderzą klientów po kieszeni. Jeśli przepisy wejdą w życie, nowa lodówka lub telewizor mogą kosztować nawet 10 proc. więcej - mówi Maria Andrzej Faliński, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Nowe prawo ma obowiązywać już od 1 stycznia. Na etykietach każdej lodówki, pralki, telewizora czy kuchenki będzie musiała znaleźć się informacja o tzw. kosztach gospodarki odpadami. Takie dane obowiązkowo będą musiały być drukowane też na paragonach, które w sklepie dostajemy do ręki.

- Cyfry na paragonie mają skłonić Polaków do oddawania do sklepu starego sprzętu, a nie wyrzucania go na śmietnik. Nikt jednak nie uprzedził, że jednocześnie wzrosną ceny zakupu nowego sprzętu - mówi nam ekspert Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Karol Stec.

A to, że za nową pralkę czy lodówkę zapłacimy więcej, jest już niemal pewne. Jeśli przepisy wejdą w życie, handlowcy będą musieli przeprogramować kasy fiskalne i unowocześnić komputerowe programy zarządzania magazynami.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji szacuje, że duże sieci marketów wydadzą na to jednorazowo około czterech milionów złotych. Markety już zapowiedziały, że podniosą marże, żeby zrekompensować sobie straty.

Obowiązek wymiany kas nie ominie też małych sprzedawców. Ci jednak są w gorszej sytuacji finansowej niż branżowi giganci i dla wielu nowe prawo może być gwoździem do trumny. Tym bardziej że kary za niedostosowanie się do przepisów budzą respekt - od pięciu tysięcy do nawet dwóch milionów złotych.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się