Menu Region

Może czekać nas kolejny tydzień spadków na giełdzie

Może czekać nas kolejny tydzień spadków na giełdzie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Katarzyna Siwek, analityk Expandera

1Komentarz Prześlij Drukuj
W nowy tydzień inwestorzy giełdowi oraz uczestnicy funduszy wkraczają ze świadomością coraz bardziej realnego przełamania przez WIG bariery 36 tys. pkt.
Otworzyłoby to drogę do dalszych spadków oraz realizacji scenariusza zakładającego, że po wyjątkowo długiej hossie powinna wystąpić również wyjątkowa bessa, sprowadzająca WIG o ponad połowę w dół od szczytu z lipca ubiegłego roku.

Po panice na rynkach z ubiegłego poniedziałku we wtorek i środę nastroje nieco się poprawiły, jednak w czwartek ponownie dała o sobie znać bessa. Inwestorzy zadziałali zgodnie z zasadą: kupuj plotki, sprzedawaj fakty.
Przyjęcie planu ratunkowego dla branży finansowej zostało potraktowane jako sygnał do wyjścia z rynku. Plan co prawda jest, ale nie wiadomo, jakie będą jego skutki, nie warto więc ryzykować - tak najprościej można interpretować zachowanie inwestorów.

W minionym tygodniu kilka banków w Polsce podniosło stawki marż (płaconych przez klientów) dla kredytów hipotecznych zarówno we frankach, jak i w złotych. Podwyżki wyniosły od 10 do nawet 80 pkt proc. Niektóre banki na podwyżki zdecydowały się nawet dwukrotnie. Do tego dochodzi wzrost stawki bazowej dla oprocentowania, czyli LIBOR bądź WIBOR.

A o ile podwyżka marż dotyczy tylko nowych umów kredytowych, to wzrost stawek LIBOR czy WIBOR również już spłacanych kredytów. Banki jednak nie podnoszą oprocentowania automatycznie. Z analizy Expandera wynika, że oprocentowanie przeciętnego kredytu mieszkaniowego we frankach wzrosło w minionym tygodniu o 10 pkt proc., a w złotych o 6 pkt proc.

W bieżącym tygodniu można oczekiwać dalszego wzrostu. Pamiętajmy też, że część banków ograniczyła dodatkowo możliwość finansowania zakupu mieszkania na kredyt bez wkładu własnego.

Dobrą informacją w kontekście rosnących stóp rynkowych jest natomiast dalsza podwyżka oprocentowania depozytów. W minionym tygodniu bank BGŻ zaoferował lokatę 3-miesięczną oprocentowaną na poziomie 8,5 proc. w skali roku.

Wybierając lokatę, pamiętajmy jednak o tym, że na porządku dziennym jest obecnie zawyżanie przez banki w reklamach czy materiałach informacyjnych oprocentowania lokat poprzez eksponowanie stawek obowiązujących tylko w określonym czasie, a nie przez cały okres trwania lokaty. Co ciekawe, z analizy Expandera wynika, że takie reklamowane depozyty są zwykle mniej atrakcyjne od standardowych lokat zaszytych w ofercie banku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

10% w skali roku

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

0 (gość)  •

ale tylko na 3 miesiące. A co bedzie za 3 miesiące?
Sadzę,ze spadnie akcja kredytowa banków. po Nowym Roku boom kredytowy w Polsce sie zatrzyma. jeszcze tylko troche tanich pralek kupimy na kredyt i spokój . Boom kredytowy przejdzie do historii

odpowiedzi (0)

skomentuj