Menu Region

Rada Gabinetowa - potrzebna czy nie?

Rada Gabinetowa - potrzebna czy nie?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Opozycja popiera pomysł zwołania przez prezydenta Rady Gabinetowej w związku z sytuacją gospodarczą na świecie. Politycy koalicji rządzącej zaś zdecydowanie go krytykują.
Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta przyznaje, że polskie banki nie są w złej sytuacji, ale - jak zauważa - kryzys ma szerszy wymiar. Zauważa, że polska gospodarka jest zależna od tego co dzieje się na świecie i prezydent chciałby o tym porozmawiać. Zdaniem polityka, zasadność zwołania takiej Rady potwierdza także planowane robocze spotkanie premiera Tuska i prezydenta Francji. Prezydent Lech Kaczyński przed ewentualnym zwołaniem Rady Gabinetowej również chciałby spotkać się z premierem.


Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski uważa, iż nie ma racjonalnych przesłanek do zwołania Rady i do straszenia Polaków kryzysem. Jego zdaniem politycy, w tym szczególnie prezydent, mówiąc o kryzysie mogą wpływać na zachowanie zagranicznych inwestorów.
Szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisław Żelichowski w przypadku zebrania się Rady przewiduje czarny scenariusz. Jego zdaniem, straszenie Polaków kryzysem może doprowadzić do paniki. Żelichowski podkreśla, że nie można wysyłać do społeczeństwa sprzecznych sygnałów - uspokajać, że kryzys nam nie grozi, równocześnie zwołując radę gabinetową gdyż budzi to podejrzliwość.

Zdaniem szefa klubu Lewicy Wojciecha Olejniczaka, im więcej rozmów na temat kryzysu gospodarczego tym lepiej. Jego zdaniem prezydent i premier, a także opozycja powinny współdziałać w tej sprawie.
Prezydent może zwołać Radę Gabinetową - czyli Radę Ministrów pod swoim przewodnictwem - w sprawach szczególnej wagi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się