Menu Region

Unia rusza na wojnę

Unia rusza na wojnę z piratami z Afryki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jenny Booth

Prześlij Drukuj
Europa ma już dość porwań ludzi i rabunków towarów przez uzbrojone bandy piratów u wybrzeży Somalii. Kraje naszego kontynentu tworzą specjalne oddziały antypirackie, które w przyszłym tygodniu mają ruszyć do akcji.
Okręty państw UE mają ochraniać i patrolować wody u wybrzeży wschodniej Afryki, na których panuje kompletne bezprawie. Tylko w tym roku uzbrojeni piraci somalijscy uprowadzili tu ponad 30 jednostek. Suma okupów wypłaconych za uwolnienie załóg i statków sięga już 20 mln dol.

W rękach morskich rozbójników nadal znajduje się ukraiński towarowiec "Faina". W jego ładowniach są 33 najnowocześniejsze czołgi produkcji rosyjskiej.


Unia przeciw piratom skieruje trzy fregaty, okręty zaopatrzeniowe i trzy inne jednostki, które będą monitorować niespokojne wody. Wielka Brytania deklaruje, że poprze wspólną akcję. Biorące udział w operacji jednostki mają dotrzeć na miejsce w ciągu kilku dni. Jak się szacuje, w ubiegłym roku aktywność piratów wzrosła o sto procent.

- Chcemy działać szybko - mówi Laureat Tesseire, rzecznik francuskiego resortu obrony, który wspólnie z NATO koordynuje obecną inicjatywę krajów Unii Europejskiej.

Carme Chacón, minister obrony Hiszpanii, oświadczyła, że trzeba podjąć skoordynowaną akcję przeciw piratom. - Uczynili oni przybrzeżne wody Somalii najniebezpieczniejszymi szlakami morskimi na świecie. Niemcy w ramach tej wspólnej operacji obiecały wysłać swój okręt wojenny. Francuska jednostka wojskowa już znajduje się na wodach regionu. Wsparcie dla akcji wyraziły także: Litwa, Holandia, Cypr, Belgia i Szwecja.

Des Browne, brytyjski minister obrony, mówi tak: sprawą zasadniczą jest ochrona handlu krajów UE z innymi państwami oraz bezpieczeństwo szlaków transportu ropy naftowej na zachód. Drogi morskie na południowy-wschód od Kanału Sueskiego - biegnące między Jemenem a Somalią - stanowią główne połączenie wodne między Europą a Azją. Mają one kluczowe znaczenie dla transportu ropy znad Zatoki Perskiej.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się