Menu Region

Sekretarz stanu USA witana w Indiach protestami

Sekretarz stanu USA witana w Indiach protestami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wizycie amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice w Indiach towarzyszą protesty indyjskich komunistów. Partyjni aktywiści tego ugrupowania demonstrowali w pobliżu miejsca, gdzie odbywały się jej rozmowy z szefem indyjskiej dyplomacji.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie doszło dziś w Delhi do podpisania ostatecznego porozumienia o indyjsko-amerykańskiej współpracy nuklearnej. Powodem były opóźnienia proceduralne. To właśnie przeciw temu porozumieniu oraz dalszemu zacieśnianiu więzów indyjsko-amerykańskich protestują tamtejsi komuniści. W ich przekonaniu, nadmiernie uzależni to Indie i ich politykę zagraniczną od Stanów Zjednoczonych.


Zwolennicy porozumienia, wywodzący się z rządzącej partii kongresowej, twierdzą z kolei, że porozumienie otwiera Indiom drogę do nowoczesnych technologii atomowych i dostaw paliwa jądrowego z całego świata. Jak tłumaczą, jedynie rozwój energetyki atomowej może zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne kraju.

W programie rozmów amerykańskiej sekretarz stanu z władzami w Delhi znalazły się także kwestie terroryzmu w Azji Południowej oraz sytuacja polityczno-militarna tego regionu.
Wieczorem Condoleezza Rice będzie uczestniczyć w przyjęciu wydanym na jej cześć przez indyjskiego premiera Manmohana Singha. Jutro rano Condoleezza Rice opuści Indie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się