Menu Region

Polacy przekazali Amerykanom dowodzenie nad bazą w Diwaniji

Polacy przekazali Amerykanom dowodzenie nad bazą w Diwaniji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Oficjalnie zakończyła się polska misja w Iraku. Nasi żołnierze przekazali Amerykanom dowodzenie bazą w Diwaniji. Tym samym skończyli pełnić obowiązki i zaczynają wyjeżdżać do kraju.
Na uroczystość w bazie w Diwaniji przyjechali przedstawiciele irackiego i amerykańskiego wojska oraz lokalne władze. Wszyscy dziękowali Polakom za pięć lat obecności w Iraku. Dowodzący wojskami koalicyjnymi w tym kraju amerykański generał Raymond Odierno mówił, że na Polaków zawsze można było liczyć. "W ciągu tych pięciu lat, kiedy zdarzały się też bardzo trudne momenty byliście więcej niż tylko bliskimi sojusznikami. Byliście bliskimi i godnymi zaufania przyjaciółmi" - powiedział Odierno.

Polski minister obrony Bogdan Klich, który przyjechał na uroczystość do Iraku również dziękował żołnierzom za zaangażowanie. Mówił, że Polska jest ze swojej armii dumna. Przypomniał też o 22 żołnierzach, którzy zginęli w Iraku. "Przelali swoją krew za to, co dla naszego kraju zawsze było najważniejsze - za bezpieczeństwo Polski" - dodał Klich.

Podczas uroczystości opuszczono flagę dowodzonej dotąd przez Polaków Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Za kilka dni flaga trafi do Polski.

Nasza misja w Iraku trwała od połowy 2003 roku. W tym czasie przez Irak przewinęło się ponad 10 tysięcy polskich żołnierzy. W ciągu kilku najbliższych tygodni ostatni Polacy wrócą do domów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się