Menu Region

Amerykański Kongres przyjął plan ratowania rynków...

Amerykański Kongres przyjął plan ratowania rynków finansowych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła plan ratowania rynków finansowych. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta George'a Busha, który zapowiedział, że natychmiast ją podpisze.
Za planem kryzysowym opowiedziało się 263 kongresmanów, 171 było przeciw. Ustawę poparła zdecydowana większość Demokratów, wśród Republikanów poparcie dla planu było znacznie mniejsze. Nieznaczna większość członków tej partii była przeciw.

Przyjęty przez Kongres plan ratunkowy przewiduje 700 miliardów dolarów na wykupienie z rynku "toksycznych" wkładów kapitałowych, związanych z rynkiem nieruchomości. Ma to poprawić przepływ pieniądza i obniżyć cenę kredytu.

W porównaniu do pierwotnego planu Paulsona ustawa wprowadza większy nadzór nad całą operacją i ogranicza wysokość odpraw prezesów banków biorących udział w programie. Plan przewiduje też, że gdy wartość wierzytelności hipotecznych wzrośnie, rząd odzyska część zainwestowanej kwoty, sprzedając je na rynku.

Przyjęta przez Kongres ustawa musi jeszcze zostać podpisana przez prezydenta George'a Busha. Według nieoficjalnych informacji, może to nastąpić jeszcze dziś.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się