Menu Region

Napiwki za płodność i godność buraków

Napiwki za płodność i godność buraków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Już po raz 18. przyznano na Harvardzie Ig Noble, zwane też Antynoblami nagrody za najbardziej zdumiewające odkrycia naukowe.
W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. badacze wpływu coca-coli na płodność, pancerników na archeologię, a także zespół biologów, którzy ustalili, że pchły żyjące na psach skaczą wyżej niż te z kotów.

Antynagroda, której pomysł narodził się w 1991 roku w redakcji satyryczno-naukowego pisma "Annals of Improbable Research" ("Roczniki Badań Nieprawdopodobnych"), z każdym sezonem staje się coraz popularniejsza.

Wzbudza już niemal takie zainteresowanie mediów, jak śmiertelnie poważne Nagrody Nobla, laureatów których poznamy już w nadchodzącym tygodniu.

Wygląda na to, że pomysłodawcy Ig Nobli trafnie uchwycili ducha naszych czasów, w których nawet duchowni, politycy czy mężowie stanu muszą dostarczać mediom treści rozrywkowych, bo inaczej pies z kulawą nogą nie zwróci uwagi na to, co mają do powiedzenia.

Napiwki tancerek erotycznych zależą od ich cyklu menstruacyjnego - ustalili uczeni z Boston UniversityWbrew nazwie Antynobli nie wymyślono wyłącznie po to, by drwić z oderwanych od rzeczywistości naukowców. Redaktorom "Roczników" od początku przyświeca hasło: najpierw obśmiać, potem pomyśleć.

Wszystkie tegoroczne nagrody mają drugie dno. Choćby wyróżnienie w kategorii Żywienie za badania nad tym, w jaki sposób ludzie oceniają... świeżość czipsów.

Psychologowie Massimiliano Zampini i Charles Spence karmili badanych czipsami ziemniaczanymi. Uczestnicy eksperymentu musieli jednak wcześniej wsiąść do dźwiękoszczelnych kabin, w których kazano im założyć słuchawki. Pierwsza grupa słyszała tylko naturalne odgłosy, a druga - o czym ludzi nie poinformowano - sztucznie wzmocnione dźwięki własnego chrupania. I to właśnie ta druga grupa oceniała czipsy jako świeższe.

1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się