Menu Region

W Stanach Zjednoczonych wręczono Ig-Noble

W Stanach Zjednoczonych wręczono Ig-Noble

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Stanach Zjednoczonych wręczono Ig-noble czyli nagrody za najdziwniejsze lub najbardziej absurdalne odkrycia. W tym roku główna nagrodę zdobyła praca naukowa o plemnikobójczych właściwościach Coca-Coli.
Autorką odkrycia, że Coca-Cola ma właściwości plemnikobójcze jest profesor Deborah Anderson z Akademii Medycznej Uniwersytetu w Bostonie. Ustaliła ona, że sperma wchłania cząsteczki popularnego napoju, po czym dochodzi do swego rodzaju eksplozji. Najskuteczniejsza jest Coca-Cola dietetyczna.

Nagrodę Ig-nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał profesor z Uniwersytetu Duke Dan Ariely, który odkrył, że efekt placebo zależy od przekonania chorego o cenie leku jaki zażywa.
Pacjenci, którym powiedziano, że lek jest droższy, czuli się znacznie lepiej od tych, którym podawano rzekomo tańszy. Charles Spence z Oxfordu został z kolei nagrodzony za pracę naukową, z której wynika, że Brytyjczykom bardziej smakują chipsy, które wydają bardziej chrupiący dźwięk.

Ig-Noble czyli parodie nagród Nobla, przyznaje pismo satyryczne wydawane na Uniwersytecie Harvarda. Wyróżnienia te otrzymują naukowcy, których prace - jak piszą organizatorzy konkursu - "najpierw wywołują śmiech, ale potem zmuszają do myślenia".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się