Menu Region

Literacka nagroda Nobla - spekulacje przed ogłoszeniem...

Literacka nagroda Nobla - spekulacje przed ogłoszeniem laureata

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W najbliższy czwartek zostanie ogłoszony laureat literackiej nagrody Nobla. Szwedzka Akademia Literatury, jak co roku, poda nazwisko wyróżnionego około 13:00. Wśród faworytów wymieniani są między innymi niemiecka pisarka Herta Mueller, poeta z Korei Południowej Ko Un, izraelski pisarz Amos Oz, Carlos Fuentes z Meksyku i włoski eseista Claudio Magris.
Laureat otrzyma 10 milionów szwedzkich koron, czyli równowartość trzech i pół miliona złotych. Trwają już spekulacje, kto w tym roku zdobędzie nagrodę. W ubiegłym roku nieoczekiwanie przypadła ona brytyjskiej pisarce, Doris Lessing.

Polscy pisarze czterokrotnie otrzymywali literackiego Nobla. W 1905-m roku - Henryk Sienkiewicz, w 1924 - Władysław Reymont, a w 1980 roku - Czesław Miłosz. Ostatnią polską noblistką była Wisława Szymborska, która otrzymała nagrodę w 1996-m roku.

Od najbliższego poniedziałku do środy będą ogłaszani laureaci Nobla kolejno z medycyny, fizyki i chemii. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony w piątek 10. października, a trzy dni później zdobywca ostatniego z tegorocznych wyróżnień - nagrody Nobla z ekonomii. Wszystkie nagrody zostaną wręczone w grudniu w Sztokholmie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się