Menu Region

Paulina Nowosielska: Wysoki koszt głupoty

Paulina Nowosielska: Wysoki koszt głupoty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
Sprawa z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku pod Sieradzem, do jakiej dotarła "Polska", ma wszelkie zadatki na potężną aferę.
Skandalem jest to, że chora na gruźlicę nauczycielka uczyła przez wiele miesięcy tak, jakby nic się nie stało. Skandalem jest to, że dyrektorka szkoły, wójt, wojewódzki konsultant ds. chorób płuc i Inspektorat Sanitarny nie zrobili nic, by zmniejszyć ryzyko zakażenia wśród dzieci.

A teraz nadal nie wiadomo, kto i na czyj koszt powinien przebadać uczniów. Biorąc wszystko pod uwagę, trzeba powiedzieć jasno: to, że w ostatnich latach liczba zachorowań na śmiertelną gruźlicę w Polsce spadła, nie jest naszą zasługą. Po prostu mieliśmy farta.

Gruźlicą najłatwiej zarazić się drogą kropelkową. Czyli przez kichanie i kasłanie. Uwolnione prątki gruźlicy unoszą się w powietrzu. Jeden prątkujący człowiek, niepoddany terapii, w ciągu roku zarazi 15 osób. To statystyka. Wcześnie wykryta gruźlica jest w 90 proc. wyleczalna.

Dzięki badaniom klinicznym powstały reżimy leczenia gruźlicy opracowane przez Światową Organizację Zdrowia oraz Międzynarodową Unię do Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. W wielu państwach powołano narodowe programy zwalczania gruźlicy w oparciu o program DOTS. Polega na szybkim wykrywaniu choroby, leczeniu i monitorowaniu środowiska osoby chorej, tak by nie doszło do rozprzestrzeniania się gruźlicy. Polska ma taki program od 1998 r.

Każdego roku ponad 10 tys. Polaków choruje na gruźlicę, a blisko tysiąc umiera. Światowe statystyki posługują się o wiele większymi liczbami: 9 mln zachorowań i 3 mln zgonów. W leczeniu gruźlicy absolutnie podstawowe jest ścisłe przestrzeganie zasad terapii. Zazwyczaj trwa ono pół roku i opiera się na przyjmowaniu kombinacji dwóch, trzech leków przeciwprątkowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się