Menu Region

Pluskwiak, który skacze nie gorzej od Supermana

Pluskwiak, który skacze nie gorzej od Supermana

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Lewis Smith "The Times"

Prześlij Drukuj
Owad, który w stosunku do rozmiarów ciała skacze najdalej ze wszystkich żywych stworzeń, swoje umiejętności zawdzięcza narządowi podobnemu do strzeleckiego łuku.
Pienik ślinianka, niewielki szkodnik , którego można spotkać w Europie, Azji i Afryce, skacze ponad sto razy wyżej, niż wynosi długość jego ciała. Obdarzony taką skocznością człowiek wzbiłby się prawie 200 metrów do góry.

Pod względem siły wybicia pieniki nie mają konkurencji. Przyspieszając do prędkości 5 metrów na sekundę, owady te poddane są przeciążeniom rzędu 400-500 G, czyli siłom kilkaset razy większym od masy ich ciała. Człowiek mdleje przy 5 G (chyba że jest kierowcą Formuły 1).

Naukowcy odkryli, że pieniki skaczą dzięki dwóm łukowatym strukturom między skrzydełkami i tylnymi odnóżami. Składają się one z warstw twardego nabłonka i sprężystego białka, rezyliny - podobnie zbudowane są nowoczesne kompozytowe łuki strzeleckie. Pieniki napinają łuki przez 1-2 sekundy, a wyzwolenie zgromadzonej energii trwa zaledwie 0,3 milisekundy i katapultuje owada do góry lub naprzód.

Prof. Malcolm Burrow z Cambridge, który kierował opisanymi w czasopiśmie "BMC Biology" badaniami, podsumowuje: - To tak, jakby nadciągnąć gumkę u procy. Nie mam pojęcia, jak one wytrzymują przeciążenia. Pewnie dzięki temu, że nie mają ukrwionego mózgu.

Pieniki mają około pół centymetra długości, a skaczą na odległość ponad pół metra. W fazie poczwarki ukrywają się na roślinach w pianie, która przypomina ślinę (stąd nazwa). Dorosłe osobniki wykorzystują swoją skoczność do ratowania się przed drapieżnikami.
Tłum. TK

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się