Menu Region

Grad interweniował w Komisji Europejskie ws. stoczni

Grad interweniował w Komisji Europejskie ws. stoczni

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że wysłał dziś pismo do unijnej komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes z prośbą o wyjaśnienie zastrzeżeń wobec programów restrukturyzacji stoczni. Zdaniem ministra, powinien zostać powołany niezależny zespół, który oceni programy przesłane do Brukseli.
W liście Aleksander Grad poprosił także przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, aby niezależny zespół ocenił i rozstrzygnął spór dotyczący rozbieżności między polskimi i unijnymi ekspertami w sprawie planu restrukturyzacji stoczni.

Unijna komisarz Neelie Kroes kwestionuje zbyt dużą pomoc państwa i zbyt mały wkład inwestorów w restrukturyzację. Aleksander Grad nie rozumie jej zastrzeżeń, gdyż w programach przewidziany jest 40-procentowy wkład inwestorów.


Minister skarbu uważa, że do negatywnej opinii unijnej komisarz do spraw konkurencji mogły przyczynić się protesty związkowców w Brukseli. Jego zdaniem, stoczniowcy działali w ten sposób przeciwko swojemu zakładowi. Minister Grad dodał, że w obronie programów restrukturyzacyjnych stoczni związkowcy powinni działać wspólnie z rządem.

Unijni urzędnicy poinformowali dzisiaj, że stocznia w Gdańsku ma szansę na przetrwanie pod warunkiem, że Komisja Europejska otrzyma plan restrukturyzacyjny zakładu. Połączony program przekształceń Gdyni z Gdańskiem został odrzucony przez unijną komisarz.

W przypadku negatywnej decyzji Komisji Europejskiej stocznie będą musiały oddać rządowe wsparcie, co może oznaczać ich upadek.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się